Nihat Alpteki İle Tiyatro Sohbetleri

Geçen günlerde çok yakın bir dostumun yurt dışından gelişinin onuruna düzenlenen bir davette tanıştığım, Nihat Alpteki ile sizin için röportaj yaptım. O gece neredeyse tüm ünlü tiyatrocuların, yönetmenlerin, tiyatro sahiplerinin olduğu, fakat benim erken ayrılmak zorunda kaldığım bir geceydi. Ama inanın kalbim ve aklım o davette kalmıştı. Arkadaşımla vedalaşırken ‘’En kısa zamanda tekrar Türkiye’ye geliyorsun ve bir araya gelip bu grubun her üyesini sabaha kadar dinlemek istiyorum’’ dedim.  Sanat, tiyatro, sinemadan söz açıldığında ben ayrı dünyalarda soluğu alıyorum. Sizin için de öyle değil mi?

Nihat Bey tiyatro yönetmenliğinin yanı sıra, benim için çok değerli olan öğrencilerin  hayatlarına kendi bilgi ve deneyimlerini paylaşarak dokunuyor.

Aldığı ödüllerden de belli olduğu üzere, başarılı bir tiyatro yönetmenimizden tiyatro tahsili düşünen öğrencilerin öğreneceği çok şey var.

Hadi bakalım biraz Nihat Beyi tanıyalım…

Merhaba Nihat Bey bize biraz kendinizi tanıtır mısınız?

Ardahan’da doğdum. 6 yaşında annemin vefatı ile İstanbul’a geldim ve yetimhanede kalmaya başladım. 25 yaşıma kadar yetimhanede kaldım. Sosyal ve öğrenmeye açık meraklı bir çocuktum. Okul dönemlerimde hemen hemen bütün etkinliklerde aktif bir öğrenciydim. İlkokul 5. sınıfta ülke çapında bir şiir yarışmasında dereceye girdim. 19 yaşımda İstanbul çapında bir kompozisyon yarışmasında dereceye girdim. 18 yaşımdan itibaren yerel gazetelerde yazılar yazdım. Edebiyat ve sanat hayatımda hep vardı.

Tiyatro Eğitimlerinizi Nerede Tamamladınız?

1992 yılında başlamış tiyatro serüveni… Aynı yıl İstanbul  Şehir Tiyatrolarına girmiş, kısa bir süre sonra ayrılmış. 1993 yılında İstanbul B.Çekmece Belediye Tiyatrosu kurucuları arasında yer almış. Bu tiyatroda 1998 yılına kadar Yönetmen, Oyuncu, Eğitmen, Dramaturg  olarak görev almış, yurt içi ve yurt dışı turneler yapmış, yerel gazetelerde sanat yazıları yazmış.

1993 yılında girdiği A.Ü İ.İ.B.F İşletme bölümünü bırakarak, 2000 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü kazanmış. Yüksek Lisans döneminde  Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Film-Drama Programı Yönetmenlik Bölümünde ‘’Tenesse Williams’ın Söylenmemiş Birşey Oyunu’nun Dramaturji Dosyası ve Reji Defteri’’ adlı projesi ile tamamlamış. 3 yıl boyunca Devlet Tiyatroları yönetmenlerinden Müge Gürman’dan yönetmenlik dersleri almış.

Kocaeli Üniversitesi Güz. San. Fak. Sahne Sanatları Oyunculuk Ana Sanat Dalında,  İstanbul Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde ve Sabancı Üniversitesi Tiyatro Kulübünde ve Sadri Alışık Oyunculuk Akademisinde Tiyatro Eğitmenliği yapmış.

Halen Eğitmenlik ve  Oyuncu Koçluğu yapmakta. Yani tiyatroya gönül veren bir kişi karşınızda.

Tiyatroya olan tutkunuz ne zaman ortaya çıktı?

Aslında şu zaman ortaya çıktı diyemem. Hep meraklı ve keşfetmekten haz alan bir kişiydim. İnsanların hayatlarını, hikayelerini merak ederdim, soru sorardım, anlatmayı severdim.Empati duygum çok gelişmişti. Ehh bütün bunlar olunca da ister istemez sahne sanatlarını özellikle de tiyatroyu seçiyorsunuz. İlkokul 4. sınıfa giderken 23 Nisan’da okulun tiyatro Klubü’nde ilk oyunumu ve aynı yıl Danimarkalı bir ekibin İstanbul’da çektiği bir çocuk filmde figüranlık yaparak ilk filmimde oynamış oldu ve o zamandan beri de hiç vazgeçmedim. Yani 36 yıl olmuş. Profesyonel tiyatro yaşamım da bu yıl 28 yıl oluyor.

En sevdiğiniz tiyatro oyununuz hangisi ya da hangileri?

Oyuncu olarak  sevdiğim tiyatro oyunum şehir tiyatrolarında oynadığımız ‘’Buluşma Yeri’ adlı oyun  ve Hayal Perdesi  Prodüksiyonu olan ‘’İmparatorluk  Kuranlar Yahut Şümürz’’ oyununu  hala unutamam.

Gençleri tiyatroya yönlendirmek için önerileriniz nelerdir?

Önce kendilerini tanımaları gerek. Kendileri ile yüzleşmeli. Sonra ailelerini ve toplumunu ve tabii ki dünya toplumlarını tanımaları analiz etmeleri gerekir. Sosyoloji, tarih ve felsefe okumaları gerekir. Oyun izlemeleri gerek ve tartışmaları gerek.

Oynamak istediğiniz tiyatro oyunu var mı?

Oynamak istediğim oyun yok ama yönetmeyi düşündüğüm çok oyun var.

Beraber oynamak istediğiniz bir tiyatro sanatçısı var mı?

Münir Özkul ve Macide Tanır ile aynı sahnede olmayı çok isterdim.

Şu an devam eden oyunlarınız hangileri?

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oyuncu olarak yer aldığım ‘’On İki Öfkeli Adam’’ 6 sezondur devam ediyor. Yönettiğim ‘’Geç Kalanlar’’ oyunu 4 sezondur, geçen yıl 3 ödül alan ‘’Can Yeleği’’ oyunu 2 sezondur devam ediyor. Ayrıca yönettiğim çocuk oyunları ‘’Bisküvi Adam‘’ ve  ‘’Yaşasın Barış’’ 5 sezondur devam ediyor.

Nihat Alpteki’nin Yönettiği Oyunlar :

Uzaklar, Hopçik ile Dopçik, Sırık,Obur, Camgöz, Bizim Şehir, KırtKırt ile Cırtcırt, Bir Kadını Öldürmek, Hasır Şapka, Sevgili Doktor, Bir Yeniği, Bulanık Su, Medeniyet Tiyatrosu Bisküvi Adam, Yaşasın Barış, Töre, Geç Kalanlar, Orkestra, Hüzzam, Buyur Burdan Kaç, Can Yeleği.

Nihat Alpteki’nin Oynadığı Oyunlar :

Fındık Kabuğu, Harold ve Moude, Sevgili Doktor, Kanlı Nigar, Çılgın Yenge, Başarımı Karılarıma Borçluyum, Deli, Kaygusuz Abdal, Hamlet, Vişne Bahçesi, Coriolanus, Bakhalar , Buluşma Yeri, Nekrasov, Dar Ayakkabıyla Yaşamak, On İki Öfkeli Adam, İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

Tiyatro Sanatına ve Öğrencilerin Hayatına Değer Kattığınız İçin Sonsuz Teşekkürler Nihat Bey!

Nihat Bey ile tanışmamıza vesile olan,  yeni bir tiyatro oyununu bizler için  yazan can dostum Sevgili Murat Özkök’e de sonsuz teşekkürler.

 

Sevil Deniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir