Quality Management Awards, ”Türkiye’nin En İyi Yurt Dışı Operatörü ve Kalite Yönetimi Profesyonel Özel Ödülü” Jolly’nin oldu!

Quality Management AWARDS, “Türkiye’nin En İyi Yurt Dışı Operatörü ve Kalite Yönetimi Profesyonel Özel Ödülü”Jolly’nin oldu.

Turizm sektöründe 31 yıldır hizmet veren ve müşteri memnuniyetini hizmet politikasında en üst sırada tutan Jolly, Quality Management AWARDS tarafından ödüllendirildi. Jolly Tur’a “Türkiye’nin En İyi Yurt Dışı Operatörü ve Kalite Yönetimi Profesyonel Özel Ödülü” verildi.

Quality Management AWARDS tarafından, bu yıl dokuzuncusu gerçekleşen Kalite Yönetim Ödülleri, Türkiye’nin KKTC’nin Turizm profesyonellerini,  yatırım ve yatırımcılarını, bölge, tur operatörü, acente, taşeron, kişi, kurum ve özel teşebbüsleri takdir ve teşvik etmek amacıyla verilen QM Ödülleri sahiplerini buldu. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen QM Ödülleri ödül töreni geçtiğimiz gün Titanic Deluxe Golf Belek’te gerçekleşti. Yıl genelinde hizmet verilen ortalama 500 bin misafirin satın alma, tatil ve satış sonrası memnuniyetini profesyonel temsilcilerle yürüten Jolly, “Türkiye’nin En İyi Yurt Dışı Operatörü Ödülü ve Kalite Yönetimi Profesyonel Özel Ödülü”nün sahibi oldu. Törende Kalite Yönetimi Profesyonel Özel Ödülü’Genel Müdür Figen Erkan kendi adına alırken, Türkiye’nin En İyi Yurt Dışı Operatörü Ödülü’Jolly adına Yurt Dışı Turizm Direktörü Tolga Tekin aldı.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir