Hz. Mevlana’nın Modern Konyası…

Hz. Mevlana’nın Modern Konyası…

Hz. Mevlana’nın Huzurunu Konya’da hissedin!

Gel, gel, ne olursan ol yine gel,İster kâfir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel,
Bizim dergâhımız, ümitsizlik dergâhı değildir,
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…

Ben yasadıkça Kur’an’ın bendesiyim.

Ben Hz.Muhammed’in ayağının tozuyum. Biri benden bundan başkasını naklederse,
Ondan da bizarım, o sözden de bizarım, şikâyetçiyim..

Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir…

Su toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz.

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol…
Hz. Mevlana
Hz. Mevlana’nın yazdıklarını her okuduğumda çok etkilenirim. Çünkü onun felsefesini öğrenmeye başladığımdan beri uymaya özen gösteriyorum. O kadar etkili bir dili var ki.
Yıllardır ikinci kez ziyaret etmek istediğim ama bir türlü gidemediğim yerlerden biriydi Konya ve Mevlana Hazretleri. 1 senedir içimde inanılmaz bir istek vardı.. Kime söylesem “seni çağırıyor mutlaka ziyaret et “ derdi.. İki aydır bütün seyahat programlarımı İstanbul’a gelip sadece 1-2 gün kalarak neyse ki tamamladım. Türkiye’nin 5 bölgesinde gitmediğim yer neredeyse kalmadı. Bayram nedeniyle ve biraz sevdiklerime zaman ayırmak için bir hafta İstanbul’dayım.
Konya, gerçekten de anlatıldığının aksine modern ve gelişmiş bir kent. Her yer tertemiz, saygı ve sevgi sonsuz bu şehirde. İnanın herkes birbirine destek olmak için çaba sarf ediyor.
Yüzyıllardır yaşanan Konya, bilinen en eski yaşam merkezi olan, Çatalhöyük’e çok yakın. Selçuklular’ın başkenti olması, Mevlana’nın türbesine ev sahipliği yapması ise dünyanın her yerinden gelen turistlerin bu güzel şehri ziyaret etmesine neden oluyor.
Hz. Mevlana, İslam dinini korkudan uzak, aksine pozitif ve mistik ilimlerle insanlara anlatıyor. Mevlana Hazretleri’nin türbesini ziyaret ederken inanın Türkler kadar neredeyse yabancılar çoğunluktaydı. Ona olan hayranlığından dolayı Konya’da yaşayan o kadar çok yabancı varmış ki size anlatamam. Sadece onun şehrinde kalmak için herşeyi hiçe sayarak burada yaşayan insanların hikâyesini bir başka yazıda paylaşacağım.
O kadar güzel dostluklar edindim ki bu yüzden dolayı çok mutluyum. Konya’ya gideceğimi ilk defa arkadaşlarımdan gizledim. Çünkü Mevlana’yı ziyaret edeceğim dediğimde arkadaşlarım “ben de seninle gelmek istiyorum “diyordu. İlk defa Mevlana’nın huzurunda yalnız kalmak istedim. Her seyahate giderken” anneciğim istersen sen de katılabilirsin diye söylediğimde, teşekkür eder. “Sen yoğun oluyorsun başka sefer gideriz” der. “Önümüzdeki hafta Konya’ya gidiyorum anneciğim” dediğimde “ben de gelmek istiyorum demez mi?” İnanamadım.
Program çok yoğun seni ihmal edersem, kızmazsın ama değil mi? “dediğimde “ben oranın huzurunu yaşamak istiyorum sen işlerini yaparsın” dedi. Ve beraber gittik. Harika bir seyahat oldu bizim için. Hem annemle seyahat yapabildim, hem de o manevi huzuru anne- kız beraber yaşadık. Arkadaşlarıma gelince, kızanlar olmadı diyemem. Ama söz verdim özel bir grupla Konya gezisi yapacağız. Konya ile ilgili fazla bilgi vermeyeyim size. En kısa zamanda merak edin ve o huzuru iliklerinize kadar hissedin lütfen!

Konya’ın Seçkin Otelleri ve Konya Mutfağı

Dedeman Konya Hotel & Convention Center ( Konya 0332 221 66 00)

Renkler ve detayların zenginliği otelde büyüleyici ve karakteristik bir etki yaratmış. İçeri girer girmez gözlerinize inanamıyorsunuz. Modern mimarisi, şık döşenmiş odaları, zarafeti, kusursuz hizmet anlayışı ile Konya’nın en iyi toplantı oteli seçilmiş. Tasarımdaki modern çizgiler gerçekten de otele ayrı bir güzellik katmış. 12 toplantı salonu ve 6 restoranı ile Konya’ya hizmet veriyor.
Dedeman grubu içerisinde en yeni otel, Dedeman Konya.Otel personelinin tecrübesi kapıdan içeri girer girmez, size yansıtılıyor. Herkesin işini severek gerçekleştirdiği belli oluyor. Bunu bir turizmci olarak söylüyorum. Çünkü konaklama yaptığım bazı 5 yıldızlı oteller de ya otelin size kattığı bir ruh yok, ya da personelleri gerektiği gibi eğitilmemiş oluyor. Bu yüzden otelden pek zevk almadan ayrılıyorsunuz.

Dedeman Konya’da konakladığınız süre içerisinde bana hak vereceğinizden eminim. Konya’nın en şık yapılarından biri olan Dedeman Konya’da, spa merkezi, havuz ve fitness center’da kendinizi şımartabilirsiniz.
Otelin restoranı Roof Restoran ise Konya Mutfağından muhteşem tatlar sunuyor. Kırmızı avizeleri ve şık dekorasyonu ile Konya’yı gözlerinizin önüne seriyor.


Hich Hotel ( Konya 332 353 4424 )
Mevlana Müzesi’ne yakın mesafede bulunan Hich Hotel, 200 yıllık bir yapının yeniden restore edilmesiyle turizme kazandırılmış. 13 odalı butik otelin odaları çok sade ve çok güzel döşenmiş. Bahçesi ve küçük kafesi çok keyifli. mekânda bir zamanlar Hazreti Mevlana’nın dolaştığını hayal edebilir ve zaman kavramını yitirebilirsiniz.

Taş, ahşap ve metalin birlikte kullanıldığı iç mimari özel tasarım mobilya ve aksesuarlarla eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Mevlana Türbesi ve tarihi Asmalı Mescit manzaralı odaları ile çok farklı bir enerjisi olan hich hotel; gezi ve iş amaçlı seyahat edenlerin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edilmiştir.

Odalarda çay kahve yapma imkânı, Iphone dock sistemi, Led TV, ücretsiz wireless internet, Matteo Thun imzalı banyoları, Konyalı halı ustalarının yaptığı Anadolu motifli patchwork el halıları ve hich hotel için özel tasarlanan tablolar otelin önemli özelliklerinden.

Yazın Mevlana Müzesine gelenlerin uğrak yeri olan hich hotel post cafe otelin geniş bahçesinde Gülbahçe manzarası ile keyifli zaman geçireceğiniz bir yer.

Orijinal taş duvarları ve ardıç ağaçları ile post cafe’nin kapalı mekanında hich hotel konsept kahvaltının tadına varabilirsiniz.
Konya Mutfağı
Konya’da yemek ayrı bir ritüel. Gastronomik bir zenginlik sözkonusu.Konya Düğünleri’nde yemekler sabah 08.30 başlayarak öğlene kadar binlerce kişi ziyaret edermiş. Düğün yemeği verildiğinde düğün sahibini tanımanız da önemli değilmiş. Tanrı misafiri olduğunuz düşünülerek, size yemekler sunulurmuş. Ne de olsa Mevlana’nın şehri. Hoşgörü ve koşulsuz sevgi inanılmaz boyutta. Konya, yeme içme meraklıları için bir cennet.
Çok zengin bir beslenme kültürüne sahip olan Konya mutfağı, genellikle kuzu ve koyun etiyle yapılan yemekler ve hamur işleri ile ünlü.. Etli Ekmek, Fırın Kebabı, Bamya Çorbası, Çöpleme, Arabaşı Çorbası, Biçakarası, Saçarası, Patlıcan Çalla, Kenevir Helvası, Patlıcan Tiridi, Zeytinyağlı Ildız Kökü, Tarhun Çorbası v.b.
Dedeman Roof ( Konya 0332 221 66 00 )
Konya’nın eşsiz manzarasını seyrederek, yörenin en güzel yemeklerini tatmak istiyorsanız, Dedeman Roof tam size göre Lezlz yemekler tadarak, otelin en üst katından tüm Konya’yı seyretmek ise muhteşem. Yemekler tek kelimeyle kusursuz. Lezzetleri, sunumları ve güleryüzlü ekibi ile gerçekten de beni çok etkiledi. Bamya Çorbası, Kuzu Söğürme, Kaşık Salatası ve tatlıları için sizlere kefilim.
Canlı müzik eşliğinde Konya’yı izlemek ise ayrı bir güzel.
Tiritçi Mithat ( Konya 0332 350 72 98 )
Tirit, incecik et parçaları, domates, soğan ve biberle hazırlanan etli ekmek ve et suyu ile hazırlanan ve güveçlerde sunumu yapılan bir yemek. İstanbul Caddesi’nde bulunan dar bir sokağın sonunda 2 katlı küçücük bir dükkân. Sadece Tirit, zerde ve içecek satılıyor. Başka bir şey inanın satılmıyor. Ben hayatımda bu kadar leziz bir tirit yemedim. Tirit Konya’da düğünden bir gün önce “Çetnevir” günü akşam yemeğinde misafirlere sunulurmuş.
Konya Selene Seyahat Acentesi ( www. selene.com.tr 0332 353 76 44)
“Hani derler ya işin mutfağında öğrenmiş ve sonrasında bilgisini kullanarak çok güzel işlere imza atmış” diye. Mete Bey o insanlardan biri. Onun sayesinde o kadar güzel dostluklar edindim ki. Kendisi o kadar yoğun olmasına rağmen, seyahatim sırasında bana eşlik etti. Tek tek her yeri gezdirdi. Konya’da tanımadığı kişi yok. Aynı zamanda da semazen. Mutlaka tanımanızı ve sohbet etmenizi isterim. Benimle harika bilgiler paylaştı.
Eğer Konya’ya giderseniz, programınızı Mete Bey’e bırakın yeter. Mete Bey araştırmalarımda evet Konya’da benim seyahat acentem olabilir dediğim tek isim.
Eşi Fatma Hanım’da bir o kadar sevimli ve bilgili Konya rehberi. Konya insanı gerçekten de size farklı bir tarzla yaklaşıyor. Ben bu seyahatte 2 dost daha kazandım. Böyle turizmciler olunca, içim de rahat etti. Çünkü bütün dünya Konya’ya akıyor. İyi ki varsınız.
Gizli Bahçe Keçe Evi ( Konya 0332 350 29 97 )
Selene Turizm’in sahibi Mete Bey ile Hz. Mevlana hakkında sohbet ederken,” mutlaka Celalettin Bey ile tanışmalısınız” dedi. Celaleddin bey, 47 yaşlarında, Mevlana konusunda adeta bir derya. İki katlı bir dükkânı var ve keçe üzerine bir çok hediyelik eşya üretimi yapıyorlar. Etraftaki keçelerin üzerinde, Mevlana figürleri ile hazırlananları görünce bu kadar güzel sanat eserleri karşısında büyüleniyorsunuz.
Keçelerin üzerine çizimler yapılarak harikalar yaratılmış. Yabancı turistler inanın bu dükkâna akın ediyor. Sırf Celalettin Bey’in güzel sohbetini yakalamak için.. Etrafta çalışan insanlar var ama o sadece Mevlana Hazretleri’nden öğrendiklerini insanlarla paylaşıyor. İnanın günlerce anlattıklarını dinleyebilirim. Hatta kendisine bir dahaki gelişimde, günlerce oturup sizin anlattıklarınızı dinlemek isterim dedim. Konya’ya gelip, buranın büyülü havasından etkilenen ve yerleşen o kadar çok insan varmış ki.. Belki günün birinde o huzura biz de erişebiliriz.
Konyalılar bizden biraz daha şanslılar galiba.
Konya’daki gizli huzuru sizin de yakalamanız dileğiyle!
Sevil DENİZ
www.sevildeniz.com
instagram sevildeniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir