Berlin Rehberi / Restoran ve Kafeler

Berlin Rehberi / Restoran ve Kafeler

Berlin’in Gurme Lezzetleri

Berlin gerçekten de diğer şehirlerden biraz farklı. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir şehir. Küçük İstanbul denildiğinde inanmamıştım. Gerçekten de doğruymuş.

Berlin’de fiyatlar ekonomik ve her bütçeye uygun alternatifler bulunuyor. Ben son zamanlarda sizlere de daha fazla alternatif sunabilmek için farklı restoranlarda tadımlar yapıyorum. Seyahate çıkmadan önce 4 kilo vermiştim. O kadar çok tadım yaptım ki bakalım Berlin bana kaç kilo katmış?

Berlin Küçük Türkiye…

Berlin’de 200.000 Türk yaşadığı için, bütün marketlerde Türk markalarının ürünlerine rastlayabiliyorsunuz. Ayranlar, sucuklar, peynirler ve aklınıza ne gelirse.

Dönerciler, Uzakdoğu mutfakları, Almanların yerel lezzetleri adım başı sizlere sunuluyor. Almanlar hazır yemeğe o kadar alışkınlar ki.

Türk restoranlarında hazırlanan dönerler bizim biraz damak tadımıza uymuyor. Dönerler makineler ile kesiliyor. Döner yemeseniz de pek bir şey kaybetmezsiniz.

 

Berlin Restoran ve Kafeleri

Vapiano

Vapiano, Türkiye’de en sevdiğim lezzetleri içeren restoranlardan biri. Adım başı Vapiano restoranlarına rastlayabiliyorsunuz. Yemekleri de bana göre çok lezzetli ve doyurucu. Biraz sıra beklemenin dışında en çok keyif aldığım restoranların başında geliyor Vapiano.

KaDeWe mağazasının altıncı katı bana göre en güzel lezzetleri sunan yerlerden.

Balıktan ete, sebzeden tatlıya kadar binlerce çeşit ürün sizleri bekliyor. Şarap ve şampanya barlarında tadım ise en keyiflisi. Gurme restoranlar ise baş döndürücü güzellikte. Bir haftalık Berlin seyahatimin neredeyse en çok zamanını KaDeWe’de geçirdiğimi söylersem, yalan olmaz!

Kamp’s mağazalarının sandviç ve tatlıları tadılmaya değer.

Benim favorilerim Wittenbergplatz’daki Lindler lezzetin yanı sıra size görsel bir şölen sunuyor.Tatlıları, mezeleri ve etleri denenmeye değer. Noah’s ise kahvelerini tadabileceğiniz ayrıca, KaDeWe mağazasının güzel vitrinlerini ve meydanın atmosferini izleyebileceğiniz keyifli bir mekân.

Nuovo Antica Roma Wittenbergplatz’da bulunan, İtalyan restoranı sahibi olan İlkay bey Türk girişimcilerden. 40 seneye yakındır Almanya’da yaşıyor. Gastronomi eğitimi aldıktan sonra, işletmesinin başına geçmiş. İtalyan mutfağının leziz örneklerini sunuyor. Pizzalar ve lazanyalar denenmeye değer. Ayrıca kendisinin Türk misafirleri için hazırlattığı özel pizzaları da bulunuyor.

Wittenbergplatz 5 -6 in 10789 Berlin 030-2114964

Reinhard’s Cafe

Şık dekorasyonu, leziz yemekleri ile belki de Berlin’i izleyebileceğiniz en seçkin mekânlardan biri. Kurfürstandamm caddesi üzerinde Berlin halkının yerel yaşamı inceleyebilir, aynı zamanda keyifli bir atmosferde yerel tadımlar yapabilirsiniz.

Kurfürstandamm’ım bir diğer adı da Kudamm. Kudamm denildiğinde şaşırmayın. Karlstad’ın giriş katında bulunan çikolata reyonları Noel zamanı cıvıl cıvıl.  Eğer tercihleriniz arasında lüks tadımlar varsa, Berlin bu konuda cennet.

Charlottenstrasse ‘de bulunan iki Michelin yıldızlı Fischer’s Fritz şık ve sofistike restoranlardan. Unter den Linden’de bulunan Margaux, Fichtesstrasse’de bulunan Hartmann’sGrill Royal denenmesi gereken restoranlardan.

Sevil Deniz

www.sevildeniz.com

instagram sevildeniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir