Girit Rehberi

Girit Rehberi

Mitolojik Tarihin Günümüzdeki Yansıması…

Sıcakkanlı insanları, kusursuz doğası, turkuaz denizi, eşsiz tarihi, sevimli çarşıları, taş evleri, muhteşem lezzetleri ile kendini dünyaya ispatlamış Girit Adası. Mutfağı ise anlatılmaz, sadece yaşanır. Girit her zaman olduğu gibi bu yaz da en favori tatil rotalarından. Hem yakın, hem de ekonomik.

Minoan Uygarlığı’nın başkenti sayılan Girit, Avrupa, Asya ve Afrika’nın kesiştiği yerde bulunuyor. Girit, Yunanistan’ın en büyük, Akdeniz’in ise 5. büyük adası.

Girit’e Nasıl Gidilir?

Seyahat acentelerinin Girit programları mayıs ayından itibaren düzenli olarak başlıyor. Atina üzerinden Girit’e gidebilir, Marmaris’ten feribot ile geçebilirsiniz.

Girit’e Ne Zaman Gidilir?

İlkbahar ve Sonbahar ayları arası Girit dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçileri ağırlıyor. Benim size tavsiyem ise Mayıs, Haziran ortaları ve Eylül sonu arasında adayı ziyaret etmeniz.. Çok kalabalık olmadan keyfini yaşamalısınız.

Adını Dünya’ya Kanıtlamış Girit Mutfağı

Kendine has otları, canlı canlı pişirilen deniz mahsüllerini görünce adanın sizin için bir cennet olduğunu düşünebilirsiniz.

Lakerdası, deniz mahsulleriyle eşsiz bir lezzete sahip olan Girit mutfağında kullanılan otların lezzeti de dünyaca ünlü.

En sevdiğim Girit yemekleri arasında; kabak çiçeği dolması, tahinli Girit dolması, şevketibostan, kuzu etli arapsaçı, beşamelli kabak, bal kabaklı börek, kalamari, gigades, saganaki, tiropota, humus bizim mutfağımızla neredeyse aynı. İki kültürün işte yansımaları.

Girit’de Nerede Kalınır?

Capsis Deluxe Hotel & Resort Oasis Bungalows

Capsis Hotel Kandiye’de şık dekorasyonu, seçkin odaları, görkemli mimarisi ile Girit’in en gözde otellerinden biri. Dinlenmek, eğlenmek ve gezmek isteyenlerin keyif noktası. Ayrıcalıklı hizmetleriyle de misafirlerine keyifli bir atmosfer sunuyor. Üst düzey hizmet anlayışıyla misafirlerini ağırlamasının yanı sıra kendinizi evinizde hissedeceğiniz, Girit’in tadını doya doya çıkarabileceğiniz yegâne adres.

Capsis Otel, Girit mutfağının mükemmel lezzetlerini de sizlere sunuyor.

Heraklion (Kandiye)

Kandiye yani Heraklion’da, Venedik limanı ve Megalo Koules  yani Büyük Kule denilen kalesinden gezmeye başlayabilirsiniz. Kuleyi gezip karşısında yer alan, 25 Ağustos Caddesi’nden yukarı doğru devam ederseniz, hem Girit’in en canlı caddelerinden birini, hem de yol üzerinde yer alan Agios Titos,  Venedik Loggia’sı, Agios Marcos, Platia Venizelou Meydanındaki Morosini Çeşmesi’ni görmüş olursunuz. Bu meydanda yer alan  El Greco parkı gezildikten sonra, biraz ileride1886 Sokağı’nı göreceksiniz. Mısır Çarşısı ve çevresini andıran  bu sokağın sonunda ise Kornorau Meydanı sizi bekliyor.

Platia Agias Ekaretini Meydanı’ndaki Agios Minas Katedrali ve Agia Ekaterini Kilisesi ile Eleftherias Meydanı’nda bulunan  Heraklion Arkeoloji Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Heraklion’un dışında yer alan ve Ege’nin kadim uygarlığı Minos’un merkezi  Knossos Sarayı’nı ve ören yerini gezmek için de yarım gününüzü ayırmanızı öneririm. En büyük yerleşim merkezi olan Knossos’da binaların renkli mozaiklerle süslü merdivenleri size görsel bir şölen sunuyor.

Orjinal labirentin temeli olarak bilinen Knossos Sarayı ihtişamıyla sizi büyülüyor.

İstikamet Girit’in doğusu: Elounda, Spinalonga, Agios Nikolaos

Dünya sosyetesi ve politikacıların en çok tercih ettiği bölgelerden biri olan Elounda’dan kısa tekne yolculuğu ile Girit’te Osmanlı’nın en son terk ettiği yer olan Spinalonga ya da Cüzzam Adası’na ulaşılıyor. Elounda’nın Heraklion’a uzaklığı yaklaşık 70 kilometre.

Girit’te mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan; Venedik döneminin en güçlü kalelerinden birini barındıran ada, adını Venedikliler’in diken anlamına gelen “spina” ve uzun anlamına gelen “longa” kelimelerinden almış. Efsanelerle ünlü olan Agios Nikoaos görülmeye değer.

İstikamet Girit’in batısı: Fodele Köyü, Hanya, Resmo

Fodele köyü Heraklion’dan sadece otuz kilometre uzaklıkta. Domenicos Theotokopoulos ya da dünyanın onu tanıdığı ismi ile ünlü ressam “El Greco’nun doğduğu yer”.

Ve istikamet Girit’in ikinci büyük şehri Hanya. Yaklaşık bir buçuk saat sürecek yolculuğunuzun ardından, Venedik Limanı ve Yalı Camii ve  küçük lokantaları karşınızda.

Hanya’nın  haç planlı, bizim Mısır Çarşısı’nın benzeri. Kapalıçarşı’ya benzeyen çarşı Girit’te sizi karşılıyor. Girit’e özel endemik şifalı otların yanı sıra, doğal sünger, zeytinyağı, baharat, peynir, zeytin, bal ve hediyelik eşya satılmakta. Girit mutfağının eşsiz lezzetlerini tadacağınız restoranlar da burada sizi bekliyor.

Limana inerken, özellikle Chalidon Caddesi’nin solunda kalan, eski Yahudi Mahallesi Evreika’nın dar sokaklarında fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Hanya’ya bir saat uzaklıktaki, Venedik ve Türk dönemlerinin izlerini taşıyan, belki de Yunanistan’ın en güzel şehirlerinden biri olan Resmo. Dar sokaklarında eski Venedik ve Osmanli evlerini, Osmanlı’dan kalan, okul binasını, camisini ve Venedikliler’den kalan Rimondi Çeşmesini gördükten sonra limandaki Nuvel’de  kahve zamanı.

Ve Mübadele Zamanı

Osmanlı döneminde Hanya, İsfakiye, Resmo, Kandiye ve Laşid sancaklarından oluşan Girit’te 19.yy sonunda Büyük Devletlerin işgali ile muhtariyet dönemi başlamış, Osmanlı ordusu adadan çekilmiş. O yıllarda adanın yaklaşık 225 bin olan nüfusunun 90 bini  Müslümanlar,135 bini Hıristiyanlardan oluşturuyordu.1913’e gelindiğinde ise artık Yunanistan’a bağlanan adadaki Türk nüfus dinsel kimlik üzerinden tanımlanmaya başlanmış ve Müslüman nüfus 30 bin kişinin altına düşmüş. On sene sonra yani 1923 yılında ise artık kırsal kesimde nerdeyse hiç Türk kalmamış, tamamı mülklerinin büyük bölümünü yok pahasına satarak Müslüman nüfusun yoğun olduğu üç büyük kente, yani Kandiye, Resmo ve Hanya’ya göçmüş. 30 Ocak 1923 yılında imzalanan Mübadele Sözleşmesi sonrasında ise Girit Müslümanları Seyr-ü Sefain vapurları ya da kendi imkânlarıyla kiraladıkları yabancı bandıralı vapurlar ile Anadolu’ya geçebilmek için bu üç şehrin limanlarına akın etmişler ve yakın tarihin en acılı göçlerinden biri yaşanmış. Aynı tarihlerde Anadolu’daki evlerini terk eden Rumların da Girit’e doğru yolculuğu başlamış. Şimdi ise nerede bir Türk görseler başlarlar atalarının hikâyelerinden bahsetmeye.

Girit’te Mutlaka Yapılması Gerekenler

Fodele köyünde çınar altında bir keyif kahvesi içmenizi öneririm.

Giritli kadınların elleriyle hazırladıkları yerel işlemelerden mutlaka satın alın.

Girit’e özel endemik şifalı otlardan, doğal sünger, zeytinyağı, baharat, peynir, zeytin, bal almayı ihmal etmeyin.

Sevil DENİZ

Travel Designer

www.sevildeniz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir