Paris… Moda’nın ve Sanatın Kalbi Bu Şehirde Atıyor!

Paris… Moda’nın ve Sanatın Kalbi Bu Şehirde Atıyor!

Paris, şık butikleri, geniş caddeleri, gurme restoranları, seçkin mutfağı, kültürü, moda dünyası ile dünyaya kendini ispatlamış bir şehir. Paris  her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Kapısında kuyruklar oluşan dünyaca ünlü markalar ise her köşebaşında. Chanel, Louis Vouitton, Hermes v.b.

Paris, yürüyerek keşfedilecek şehirlerden biri. Her sokak farklı bir sanat eserine ya da farklı bir dünyaya açılıyor.

Paris metrosu dünyanın en eski metrolarından. Yapımı 1900’lü yıllara kadar dayanıyor. Diğer ülkelerin metrolarına göre biraz daha karışık. Bundan neredeyse 35 yıl öncesinde ilk Paris metrosunu kullandığımda bana çok komplike gelmişti. Bir keresinde arkadaşımla sohbete dalmışız ve yanlış bir trene binip farklı bir banliyöden çıktık. Yani biraz dikkatli olmakta fayda var.

Paris’e Nasıl Gidilir?

Paris’ de iki havaalanı bulunuyor. Charles de Gaulle ve Orly havaalanları.

Paris’e Thy, Pegasus ve Air France havayolları ile uçabilirsiniz.

istanbul – Paris Uçuş 3 saat uzaklıkta.

 Paris Vize Durumu

Paris için Shengen vizesi geçerli.

Paris Yeme İçme

St. Germain bölgesi bistroların bölgesi..

Boulavard Saint Germain’de bulunan Ralph’s en keyif aldığım restoranlardan. İçeri girer girmez avlunun güzelliği sizi adeta büyülüyor. Ralph’s Steak ise favorim.

‘Makaron’ denildiğinde sizin aklınıza Laduree mi? yoksa Pierre Herme mi gelir?  Champ de Elysee caddesinde bulunan Laduree’de yer bulmak çoğu zaman imkansız. İçeriye girdiğinizde uzun kuyrukları görünce bana hak vereceğinizden eminim.

Bana göre  makaron denildiğinde lezzet açısından Pierre Herme bir adım önde.

Paris’te de Berthillon ise dondurmaseverlerin en uğrak yeri.

Ağustos ayında Parislilerin tatil tutkuları nedeniyle kapalı olduğunu biliyor muydunuz? Onlar Parisyen rahatlarına çok düşkün olurlar ve özel hayatlarından ödün vermezler.

Champs Elysee caddesinde Nespresso bar’ın leziz tatlılarından ve kahvelerinden mutlaka tadın.

Champs Elysee üzerindeki Le Bistro 25, Galeries La Fayette’e yakın Triadou Haussmann, Brasserie Printemps, St Germain de Cafe Pouckine, Dorr Paris ise balık ve deniz mahsülleri konusunda kendinizi şımartabileceğiniz harika restoranlardan.

www.dorrparis.fr

Paris de farklı gastronomi deneyimleri yaşamak istiyorsanız, Alain Ducasse au Plaza Athenee, Le Meurice, L’ Atelier de Joel Robuchon, L’Arpage tercihleriniz arasında olmalı.

Paris’de Nerede Kalınır?

The Peninsula Paris

Paris gerçekten de yaşanması gereken şehirlerden biri. Geçen sene açılan The Peninsula Paris Hotel’in ihtişamını duymuştum ve deneyimlemek istedim. Şık odaları, lokasyonu, seçkin restoranları ve neşeli ekibiyle gerçekten de dünyanın en keyifli otellerinden biri. Otelin kapısından girerken ihtişamı hissedebiliyorsunuz. Otel personelinin profesyonelliği ise anında gözünüze yansıyor. Arc de Triomphe’a çok yakın konumda olan otel Champ Elysee’ye de çok yakın.

Odaların hepsi adeta bir sanat eseri. Şık mobilyalar ve sanat eserleri sizi adeta büyülüyor. Geniş mermer banyolarından inanın çıkmak istemiyorsunuz.

The Peninsula Paris’i misafirperverlik ve eğitim konusunda bazı otel genel müdürlerinin incelemesini öneririm.

Peninsula Paris’in en üst katından Paris’i 360 dereceden izleyebileceğiniz, Kleber Terrace, Paris sosyetesinin gözdesi.

Misafirlerinin her türlü konforunu düşünen otel yönetimi biz hanımların ojelerini rahatça kurutmaları için çare bile bulmuşlar.

The Peninsula Paris

19 Avenue Kléber, Paris

T: 33 1 58 12 28 88

Paris’in seçkin otelleri  arasında; Four Seasons Hotel George V, Le Royal Monceau, Shangri-la, Le Meurice, Hotel Plaza Athenee, Park Hyatt Paris, Fraser Suites Le Claridge, Regina, Radisson Blu Champ Elysee, Sofitel, Le Burgundy Paris,Buddha Bar Hotel De Louvre, Belami, W Paris, Hotel St. Regis otelleri yer alıyor.

Paris’e Gitmişken Mutlaka Yapılması Gerekenler

Aslında Paris’e gittiğinizde yapılması gerekenler saymakla bitmez. Ben size biraz özet geçeyim.

Paris’e gitmişken, Louvre Müzesi’nde yıllardır oturan, yerinden kalkamayan Leonardo da Vinci’nin Mona Lisasını mutlaka ziyaret edin.. Biletleri önceden almakta fayda var. Çünkü uzun kuyruklara şahit olabilirsiniz.

Musee d’Orsay’da empresyonizm ve post empresyonizm akımının eşsiz eserleri görülmeye değer.

Musee Rodin:  Gül bahçelerinin arasına gizlenmiş harika bir müze’de Auguste   Rodin’in eserleri görülebilir.

Monet, Picasso gibi empresyonist sanatçıların eserleri için istikamet Musee de l’ Orangerie.

30 hektar arazi üzerinde kurulan bana göre büyülü bir bahçe olan ‘Jardin de Luxembourg’un’ etrafındaki banklarda oturup, hayatınızı gözden geçirin. Belki bu güzel ambiyansta aklınıza harika fikirler gelebilir.

Printemps ve Gallerie Lafayette Paris’in alışveriş cennetleri. Her gittiğimde ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Champ de Ellysee caddesinde üzerindeki dünyaca ünlü markaların vitrinlerine bir göz atmanızı öneririm. Japonların Louis Vouitton mağazası için kuyruklarda nasıl beklediğine şahit olun!

Bir de Disneyland yakınlarında bulunan La Vallee Outlet Türkler için keyif noktası. Mutlaka kendinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Paris merkeze neredeyse trenle 35 dakika uzaklıkta.

Parislilerin hafta sonu nerede keyif aldıklarını öğrenmek istiyorsanız, Le Jardin de Tulleries’e bir uğrayın. Neşeli ortamda çimlerin üzerlerine uzanmış Parislileri göreceksiniz. Siz de sandviçlerinizi ve içeceklerinizi alın ve Parizyen gibi Paris’in tadını çıkarın.

Seine Nehri üzerinde 37 adet köprü olduğunu ve hepsinden de farklı kareler yakalayacağınızı biliyor musunuz?

Yaz aylarında Seine nehir kıyısında yapay plajlar oluşturuluyor. Nehirde tekne turu yapmadan Paris’de gezdiğinizi anlamazsınız.

Notre Dame Katedrali’nden bir kare almadan Paris’den dönmeyin!

Paris Dolmuşu

Disneyland’a çocuklarınızı mı götürmek istiyorsunuz?

Şehrin altını üstünü karıştırmak, sokaklarda alışveriş yaparken özel arabanızda alışveriş torbalarınızı bırakarak tatilinizi keyifle mi geçirmek istiyorsunuz?

Paris’in sıra dışı bölgelerinde rahatça dolaşıp, size rehberlik eden bir yol arkadaşına mı ihtiyacınız var?

İşte Paris Dolmuşu o anda imdadınıza yetişiyor.

İki kardeş olan Aydın ve Mustafa Dinç, Paris’de büyüyen, okumuş kültürlü iki Türk vatandaşı.

Eğitiminin bir kısmını İstanbul’da bir kısmını da Fransa’da tamamlayan Aydın Dinç, Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi’nden mezun. Fransa’da mimarlık eğitimini tamamlayan Mustafa Dinç ise mimar. Mustafa bey fuarlar için stand tasarımı yapmaktayken, Paris’e fuara gelen kişilerin transfer sıkıntısı onlara yeni bir iş kapısı açmış ve 2010 yılında Paris Dolmuşunu kurmaya karar vermişler.

Yıllar önce Paris Dolmuşu kurulduğunda çok sevinmiştim. Başka bir ülkeyi ziyaret ederken etrafınızda Türklerin olması size ayrı bir huzur veriyor. Elimden geldiği kadar yurtbdışındaki Türklerin başarılarını sizlere tanıtmaya çalışıyorum.

Paris’e giden ünlü ünsüz kim varsa onları tercih ediyor.

Ekip üyeleri çok keyifli onlarla sohbet edince zaman su gibi akıp gidiyor. En eski ekip üyelerinde Serkan bey bizi gezdirdi. Çok sevimli bir aile babası. O kadar güzel bilgiler paylaştı ki size de mutlaka tavsiye ederim.

Paris Dolmuşu’nun Türkiye’de de şubesi bulunuyor.

Paris Dolmuşu

T 00 90 530 350 79 08

M: 00 33 68465 24 03

 

Sevil DENİZ

www.sevildeniz.com

instagram sevildeniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir