Saklı Cennet Sakız Adası

Saklı Cennet Sakız Adası

Birkaç senedir ertelediğim destinasyonların arasındaydı Sakız Adası. Geçen sene tam gideyim derken, Yunanlı arkadaşım Rena, “sen kalabalıktan hoşlanmazsın, adaya Eylül de gel lütfen” dedi. Ben ise Eylül’ de başka seyahatlere dalınca, Sakız Adası ‘nı unutmuştum.

Açıkçası yakın olduğu için önce bitirmeyi tercih ettiğim uzak olan Yunan Adaları bulunuyordu. Kime sorsam, ülkemize olan yakınlığı ve makul fiyatları ile neredeyse  herkesin bir kere gitmeyi denediği adalardan biri Sakız Adası.

Adanın, muhteşem doğası, asma bahçeleri, şarapları, Uzosu, gurme lezzetleri, tavernaları, turkuaz rengi denizi, eşsiz kumsalları, cana yakın insanları, efsanelerle dolu sakız ağaçları dünyaca ünlü.

Sakız Adası’na Ulaşım

Yunanistan’ın 5. büyük adası olan Sakız Adası, Ege kıyılarımıza çok yakın. Çeşme’den feribotla  sadece 45 dakika uzaklıkta. Biz Sunrise Tour’un feribotu ile adaya ulaştık.

Sakız Adası’nda Araba Kiralama

Sakız Adası’nda araba kiralama ücretleri oldukça uygun.. İsterseniz kendi arabanızla da Çeşme ‘den adaya geçebilirsiniz.

Sakız Adası seyahatimizde üç gün içerisinde 520 km yol alarak, sabah 09:00 da başlayan programlarımız, ertesi sabah 03:00 saatlerine kadar bitmiyordu. Biz adayı adeta keşfe çıktık. Sakız Adası  hakkında, “bir günde gezilir “diye bir yerlerde okursanız, aldırmayın gitsin. Çünkü biz adayı bu kadar kilometre yapmamıza rağmen, hala bitiremedik.

Bu iki yaka dost olmuş artık!

Çeşme ve Sakız Adası sakinleri artık dost olmuşlar. Zaman zaman alışverişe, zaman zaman ise, sohbet etmek için birbirlerini ziyaret ediyorlarmış. Karşı kıyıya dikkatlice baktığınızda seçebileceğiniz kadar yakın mesafede Sakız Adası.

Mikis Theodorakis

Antony Queen’in Zorba filmini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Filmin müziklerini besteleyen Mikis Theodorakis, Sakız Adası’nda doğmuş ve adaya harika bir ün katmış.

Adanın limanında yan yana dizilmiş, birbirinden güzel dekorasyona sahip, tavernalar, kafeler, barlar  bulunuyor.

Adalarda hayat limanların etrafında kuruluyor. Chios  Adası halkı, antik dönemlerden bugüne kadar denizcilik alanında etkili olan,  Perslerle olan savaşlardan tutun da, Büyük İskender’in filosuna destek olmuş. Yunanistan’ın en büyük armatörleri de ada sakinlerinden. Ada da tanışacağınız bir armatör, yüzlerce gemiye sahip olabilir, sizin gibi biri olduğunu ve nasıl bir araba kullandığını görünce paraya verdikleri değeri siz de sorguluyorsunuz.. Mütevazılık bu olsa gerek demeden duramıyorsunuz.

Ülkemizde olduğu gibi, Yunan Adaları’nda her yerde sizleri güzellikleriyle büyüleyen begonviller karşılıyor.

Festivaller hiç bitmiyor!

Ada halkı hala gelenek ve göreneklerine çok bağlı. Ada da bitmeyen bir Mostra  ( Festivaller ) zinciri hakim. Roket Savaşı ise adanın en çok yoğun olduğu zamanlardan. Kıyasıya bir savaş yaşanıyormuş adada. Yangın bile çıkabiliyormuş. Alışmışlar bu festivale. Dünya’nın her bir köşesinden akın akın insanlar geliyormuş.

Ada Kültürü

Biz Sakız Adası ya da “Kios” diyoruz. Yunanlılar ise  “Hios “diyorlar. Adanın sokaklarında rastlayacağınız teyzeler, amcalar aynı bizim Anadolu kültüründe olduğu gibi sandalyelere dizilmiş ve etrafı seyrediyorlar.  Ne kadar da birbirimize benziyoruz. Size de mutlaka laf atıyorlar. O kadar sevimliler ki anlatamam. Bir tanesi ile sohbet edip, fotoğraf çektirdikten sonra, beni çok sevdiğini ve adada yaşamamı istedi. Ne güzel bir yüreğe sahip. Aklım onlarda kaldı. Bir dahaki sefere daha uzun zaman yanlarında kalacağım. ”Kim bilir, ne hikayeler onların yüreğinde saklıdır.”

Sakız’ın Rena’sı gerçek bir dost!

Gitme zamanı geldiğinde bu adadan ayrılmak ise oldukça zor geliyor insana. Hele Rena gibi sevimli bir ev sahibine sahipken. Rena, kendini adanın tanıtımına adamış,  Sakız Adası’nın Turizm ve Halkla İlişkiler Müdürü. Bence ileride Rena ‘nın adaya anıtı bile dikilebilir. Düşünün o kadar misafirperver ki, kendimizi Yunanistan da değil de, kendi ülkemizde zannettik.Birbirimize o kadar alıştıkki, adadan dönerken, vedalaşırken gözlerimiz yaşardı. Ama yakında bir ada gezisi göründü bile.

Yunan Mutfağı

Yunan Mutfağı’nın vazgeçilmezi mezeleri. Gerçekten de insanın başını döndüren güzellikte. Zeytinyağlılar, balıklar, deniz mahsülleri, ahtapotlar, kalamarlar  hem uygun fiyata, hem de sıra dışı sunumlarla gözlerinizi yerlerinden çıkarıyor.

Uzo – Rakı Savaşı

Rakı ve Uzo arasındaki fark  ne diye soranlar varsa, elbette tatları. Uzo’nun aroması daha tatlı, içimi ise daha yumuşak geliyor insanın damak tadına.

Bizim “Aslan Sütü “ olarak bildiğimiz rakımız ise, Uzo’ya  göre biraz daha  sert kalıyor. Kazanisto, Ούζο Χίου, Apalarina tercih edeceğiniz Uzo markaları arasında olmalı.

Sakız Adası Otelleri

Grecian Castle Hotel

Sakız Adası’na neredeyse 1 km mesafede bulunan, Grecian Castle Hotel, yüzme havuzu, yeni dekore edilmiş odaları ile Sakız Adası’nın sevimli otellerinden.

Üstelik Bella Vista Plajı’na sadece 100 metre uzaklıkta. Yıl boyunca açık olan otelin, dünya mutfaklarından ve geleneksel lezzetler sunan Pirgos Restaurant’ da zengin tadımlar yapabilirsiniz.

Merkeze uzak olayım, kafamı  da dinleyeyim diyenlerdenseniz,  Alymyriki Hotel tam da size göre. Her biri birbirinden güzel bir şekilde dekore edilen, ailelerin kullanımına sunulmuş, içinde mutfakları olan  butik oteller çocuklu aileler için biçilmiş kaftan. Plaja ise neredeyse 5 adım mesafede..

İzmir -Çeşme Arası Ulaşım

İzmir Havalimanı’ndan Çeşme’ye Havaş ile ulaşabilirsiniz. Sakız Adası’na giden feribotlar genelde akşam saatlerinde 17:00-18:00 saatleri arasında.

Sakız Adası Vizesi

Çeşme‘den 45 dakika uzaklıkta olan ada için ne yazıkki  Shengen Vizesi geçerli. Eğer Schengen vizeniz varsa, günübirlik olarak gidip akşam evinize dönebilirsiniz.

Kapıda vize almak istiyorsanız, birkaç gün önceden Çeşme’deki acentelerle iletişime geçmeniz gerekiyor.

Hazır Çeşme’ye Gelmişken, Çeşme ‘de Neler Yapılmalı ?

Sakız Adası’na geçmeden önce, kumru yemeyi, sakızlı dondurmayı  tatmayı ve kalenin önündeki kafelerde damla sakızlı kahve içmeyi  unutmayın.

İmren’in  sakızlı kurabiyeleri de benim için Çeşme vazgeçilmezleri arasında. Adaya gidince sakın ola ki damla sakızlı kahve istemeyin. O bize özgü bir kahve.

Sakız Adası’nda Alışveriş Zevki

Adaya özgü bir içki olan Sumo’ yu tatmanızı öneririm. Uzo  ise olmazsa olmazlardan.

Beni en çok etkileyen ise Yunanlılar’ın Feta peyniri.

Envayi çeşit peyniri görünce ve fiyatlarının bizimkilere göre daha uygun olması nedeniyle  alışverişi biraz fazla kaçırabiliyorsunuz.  Dönerken sakız reçeli ( benim en sevdiğim vişne reçeli ile karışık olan ), muhallebiler için sakız aroması, sakız likörü, adaya özgü hediyelik eşyalar alınmaya değer.

Sakız reçelini minik bir  bardağın içine çay kaşığı koyup, kahvenin yanında sunuyorlar Yunan Adaları’nda.  Ben de misafirlerime Türk Kahvesi’nin yanında ikram ediyorum. İnanılmaz takdir görüyorum. Genç kızlarımıza duyurulur!

Siz de benim gibi alışverişe meraklıysanız, Armolia köyünde harika hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Bizim ev yine Sakız Adası’ndan bir çok eşyayla  doldu taştı. Pazarlık yapmayı da unutmayın derim.

Sakız Adası’nın Sevimli Köyleri

Sakız Adası’nın en güzel yerleşim bölgeleri arasında; Mesta, Prygi, Olimpoi, Avgonima, Kombos, Vessa, Lagada, Anavatos bulunuyor.

Limana yarım saatlik bir mesafede bulunan Mesta, tam masal köylerden biri. Ortaçağ’ın eşsiz eserlerini barındıran köyde, oteller,  kafeler inanılmaz derecede güzel. Dezavantajı ise merkeze biraz uzak olması.  Bir sonraki ada seyahatimde, ben Mesta da kalmayı tercih edeceğim.” Ne yalan söyleyeyim, aklım Mesta’da kaldı.”

Yunanlıların Geleneksel Dansı Sirtaki

Yunanlıların geleneksel dansı olan Sirtaki, kulağınıza gelen ezgilerle sizi yerinizde  tutamıyor. Eğlencenin kalbi tavernalarda atıyor, sabaha kadar süren danslar sonunda tabakları da kırdığınızda keyfinize diyecek yok! Ben izlemeye doyamıyorum. Bir de dansı bilen üstadlara denk gelirseniz, gözleriniz bayram ediyor.

Yunan Folklörünün ayrılmaz bir parçası haline gelen Sirtaki, İstanbul’un Fener ve Balat semtlerinden yayıldığını biliyor muydunuz?

Arnavut Kasap Loncaları arasında doğan Sirtaki, kasapların hayvanları kesmeden önce bir tür vicdan rahatlatma ritüeli olarak, hayvanların etrafında döndükleri, önlerinde diz kırıp çöktükleri anlatılıyor. Neden ağırdan ağırdan oynandığını öğrenince, içim biraz burkuldu.

Sakız Adası’nda Mutlaka Yapılması Gerekenler

En önemli kural; Sakız Adası’na giderken  yapacağınız alışveriş için yanınıza ekstra bir valiz almanız. İnanın etrafta o kadar etkileyici ürünler var ki kendinize hâkim olamıyorsunuz.

Sakız sadece  gıda ürünlerinde kullanılmıyor. Kozmetik  ve sağlık ürünlerinde de harikalar yaratılmış. Sabunlar, kremler, cikletler, çikolatalar aklınıza ne gelirse burada bulabiliyorsunuz. Masthika dükkânlarını görünce içeri mutlaka girin kendinize göre mutlaka bir şey bulacağınızdan eminim.

 

Sakız Adası’ndaki Tarihi Eserler

Nea Moni Manastırı

  1. yüzyılda inşa edilen ve Meryem Ana’ya ithaf edilen Nea Moni, yüksek taş duvarlarla çevrili, devasa bir arazi içerisinde tüm heybetiyle doğanın içinden size göz kırpıyor.

UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası olarak ilan edilerek, koruma altına alınmıştır. İçinde iki küçük kilise, savunma kuleleri ve keşiş hücreleri bulunmakta,

Bir rivayete göre, İmparator Konstantinos  Monomachos, Midilli adasına sürgün edildiği zaman kendisinin yeniden tahtına geri döneceğini önceden gören Sakız Adalı keşişler Nikita, İosif ve İoanni’ye şükran borcunu ödemek için manastıra bağışta bulunurmuş. Bu nedenden dolayı; Nea Moni, Ege’nin en zengin ve tanınmış manastırlarından biri halinde gelir.

Panagia Boithia Manastırı

Keşiş Anthimos Vagianos tarafından, 1930 yılında kurulan rahibe manastırının, en önemli özelliği  ise, gelen ziyaretçilerin sağlık sorunlarının ortadan yok olmasıymış. Denemekte fayda var ne dersiniz?

Panagia Krina Kutsal Manastırı

Ada’nın merkezine sadece 8 km uzaklıkta bulunan Panagia Krina Kutsal Manastırı, Vavilon köyünün dışında bulunmaktadır. Mimarisi diğer ada manastırlarına göre daha dikkat çekici.

Agioi Pateres Manastırı ( Kutsal Babalar )

Kendilerini Hristiyanlığa adamaya yemin eden 3 keşişin kaldıkları mağaraya inşa edilen Agioi Pateres Manastırı’nda her sene 2 büyük festival düzenlenmekte.

Birincisi 20 Mayıs, diğeri ise 14 Eylül’de Aziz Stavros’un anısına  yapılmaktadır.

Diğer tarihi eserler ise; Parthenon Agios Konstantinos ve Agia Eleni, Anargyron Agios Manastırı,  Agios Georgios Sykousi.

Ada da 1000 ‘e yakın kilise  ve manastır olduğunu biliyor muydunuz?

Sakız Adası’nda Osmanlı Eserleri

Yıllarca Osmanlı hakimiyetin de kalan adada Mecidiye Camii, Melek Paşa Çeşmesi, Abdülhamid Çeşmesi, Türk Hamamı, Kara Ali Mezarlığı görülmeye değer eserler arasında. Bazıları ise Yunan Hükümeti tarafından renove ediliyor.

Sakız Adası’nda Yapmadan Dönmemeniz Gerekenler

Paco’s‘un birbirinden lezzetli böreklerinden denemeden gelmeyin. Otlu ve peynirli böreğini sıcak olarak bulursanız, şanslı kullardansınız demektir.

Mediterra Mastika Shops olarak bilinen Sakız Adası üreticilerinin envayi çeşit ürünlerinden tatmayı unutmayın. Sakızlı badem ezmesini benim için lütfen tadın! İnanın tadı muhteşemdi.

Aziz Galaktos mağaralarının olduğu bölgedeki doğal ortamın tadını çıkarın. Doğanın içinde ayrı bir huzur hakim. Ayrıca kilise de inancınız ne olursa dilek dileyin. Çocuk sahibi olamayan anneler burada dilek dilermiş. Ben de dilek diledim. Dileğim ise adaya yeniden ailemle birlikte gelmek içindi. Eve döner dönmez, adada ev tutma kararı aldık ve yakın bir zamanda ada yolu ailece bize gözüktü. Nacizane tavsiyem, bir deneyin lütfen! Belki istekleriniz kabul olur.

Reçelçi Rena ‘ya uğramadan dönerseniz, bence çok pişman olabilirsiniz.

2500 yıllık Sakız ağacını görerek, efsanelere kulak verin derim.

Adadaki her restorana uğramayın.

Sakız Adası Etkinlikleri

Kiraz Festivali, Sardalya Festivali, Balıkçı Bayramı, Elata, Nenita Gridia,  tadım ve dans festivalleri derken adada boş geçen gün yok gibi.

15 Mayıs Agios( Aziz ) Pahomio Bayramı

21 Kasım Meryem Bayramı

24 Haziran Agios İoanos ( Aziz Yahya ) Bayramı

Bu bayramlarda adada yer bulmak pek de kolay olmuyor. Önceden rezervasyon yapmadan gitmemenizi öneririm.

Mostra Thymianon adanın en meşhur karnavallarından.

Thymiana  köyünde düzenlenen festivalde, Ortaçağ’da korsanlar ve yağmacıların ada sahillerine saldırarak, ada sakinlerinin ekinlerini yağmalamalarıyla ilgilidir. Agas ve Zincir Geleneği ise çok bilinen festivallerden.

Sakız Adası’nda Gezilmesi Gereken Yerler

Chios Denizcilik Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Bizans Müzesi, Giustiniani Müzesi, Nea Moni Müzesi, Kallimasia Folklor Müzesi, Hios Tıp Müzesi, Tıp Tarihi Müzesi, Kourounia Kilise Müzesi, Fana ‘da Apollon Tapınağı, Emporios Arkeolojik Alanı, Citrus  Memories, Kardamilia Agios  Nikolaos Kilise Müzesi, Varsasi Kültür Derneği’nin Küçük Asya  Emanetleri Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi gçrülmeye değer.

Sakız Adası Tavernaları

Yunan Tavernalarından size vereceğim isimleri mutlaka denemenizi öneririm.

Miloi Fish Tavern Deniz kenarında yel değirmenlerinin eşsiz manzarasına karşı adeta gurme çılgınlığı yaşanıyor.  ( Tel: 00 30 697 303 8514 )

Taverna Mouria   ( Tel: 00 30 22710 93 444 ) Deniz mahsulleriyle baş döndürüyor.

Apomero, Limanaki, PrygosMegas Limionas  değişik lezzetleri bulabileceğiniz harika mekanlar.

Oz Bar ise değişik içki tadımları yapacağınız, sunumlarıyla sizi etkileyecek harika bir bar.

( Tel : 30 227 10 80 326 )

Sakız Adası Plajları

Eğer gençseniz ve biraz popüleritesi olan yerlerden hoşlanıyorsanız, Komi plajını tercih edebilirsiniz. Beach Bar Pandesia’da harika bir pizza ve frappe de benim için tadın lütfen.

Sessiz ve sakin bir bölgede kafamı dinleyeyim derseniz, siyah volkanik taşlarıyla ve eşsiz kumsalıyla sizi büyüleyecek olan Emporio Plajı ilk tercihleriniz arasında olmalı.

Öğrendiğimiz Yunanca Kelimeler

Lütfen : Parakalo

Teşekkürler :  Efharisto

Çok teşekkürler : Efharisto poli

Rica ederim : Tipota

Şerefe : Yasu

Şerefinize : Yasas

Kalimera : Günaydın!

Evet : Ne

Hayır : Oxi

www.visitgreece.gr sayfasından Yunanistan ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Keyifle gezmeniz dileğiyle!

 

Sevil DENİZ

www.sevildeniz.com

sevildeniz instagram hesabımdan fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir