Vietnam Rehberi

 Ejderhalar Ülkesi Vietnam

Vietnam, yıllardır ertelediğim ama aklımın bir köşesinde olan, bir destinasyon.

Bu senenin listesinde olan Vietnam’da bulunan Halong Bay, ise ölmeden önce görmek istediğim yerler arasındaydı.

Beraber seyahat edeceğim arkadaşlarımdan bazıları fotoğraf sanatçıları, bazıları da benim gibi seyahat yazarları… Kim bilir ne kadar çok anıyla ve muhteşem karelerle bu seyahat sona erecek…

İlk uçuşumuz  Qatar Airways  ile İstanbul’dan, Doha aktarmalı  Hanoi uçuşu. Hanoi Saygon uçuşu  ise Vietnam Havayolları ile…

Dönüş uçuşumuz  ise Saygon- Doha- İstanbul olarak gerçekleşecek. Dünya’nın en iyi havayollarından biri olan Qatar Airways’in uçakları gerçekten de devasal büyüklükte ve en son teknolojiye sahip.140 noktaya hizmet vermek de pek kolay olmasa gerek.

Doha Hamad Havaalanı bence dünyanın en güzel ve şık dekore edilmiş havaalanlarından.

Doha’da havaalanından çıkmasanız bile olabilir. Etraf cıvıl cıvıl ve göz alıcı güzellikte. Kendinizi sanki havaalanında değil bir alışveriş merkezinde hissediyorsunuz. Tabii ki pırıl pırıl.

Ve Doha uçuşundan sonra, Konfüçyus öğretisinin, ejderhaların, krallıkların, uçsuz bucaksız pirinç ve çay tarlalarında emek veren kadınların, direnişin, incilerin ülkesi Vietnam’dayız.

Savaşta 2 milyona yakın insanını yitirmiş olan Vietnam, Amerikalılara karşı sürdürdükleri kıyasıya mücadele ile dünyaya sesini duyurmuş. Çekilen bunca acıdan sonra, barış içindeki Vietnam, görülmeye değer.

Çok uzun zamanlar Fransızlar ve Çinlilerin egemenliği altında yaşayan Vietnam halkının yaşadıkları yıllardır filmlerle bizlere gösteriliyor.

Başkent Hanoi 

Bakımlı parkları, bahçeleri, meydanları, tropikal meyveleri, rengarenk kalabalık pazarları, eski tarzdaki alışveriş dükkanları ile yeni ile eski iç içe bu şehirde.

Vietnam’ın başkenti olan Hanoi’de 7 milyon’dan fazla insan yaşıyor. Vietnam halkı tarafından çok değerli olan Ho Chi Minh’in anıt mezarının burada olması da Hanoi’ye milyonlarca turistin gelmesine neden oluyor. İçeri girmenin pek de kolay olduğunu düşünmeyin lütfen… Bir çok kontrol noktasından geçtikten sonra, uzun kuyruklarda bekletilerek içeri giriyorsunuz … Ne yazık ki içeride fotoğraf çekmek kesinlikle yasak ! Ayrıca sessiz olmanız konusunda da uyarılıyorsunuz.

Hanoi’de, baharatçılar, bisiklet ve otomotiv tamircileri, sepetlerden sarkan sebze ve meyveleri satan kadınlar ve bunun gibi bir çok esnaf bu bölgelerde satış yapma çabasında ve evlerine ekmek yerine pirinç götürme çabasında…

One –Pilar Pagoda Budist Tapınağı ve ülkenin ilk kurulan üniversitesini içinde bulunduran Temple of Literature görülmeye değer.

Hanoi’de de kaldırımlara kurulan seyyar masalarda yemek tadımı ise Vietnam klasiği olarak biliniyor. Sokak tadımları size birbirinden ilginç yemekler sunuyor. Vietnam sokaklarında popüler bir sokak deneyimi yaşamak istiyorsanız, biraz da yediklerinize dikkat etmenizi öneririm.

Ejderhaların Büyülü Dünyası Halong Bay 

Benim ölmeden önce görülmesi gereken yerler listemde yer alıyordu Ha Long Bay.

UNESCO’nun Dünya Miras listesi’nde yer alan, Ha Long Körfezi’ne yayılmış 3000’den fazla adayı görmek kendinizi adeta cennette hissettiriyor. 334 kilometrekarelik bir alanı kapsayan, kireç taşından oluşan binlerce adacık..

Siz de benim gibi deniz aşığı iseniz, Halong Bay’in büyülü ambiyansından etkileneceğinizden eminim. Neredeyse 500 milyon yıllık bir geçmişe sahip Halong Bay.

Hanoi’ye otobüsle yaklaşık 170 km uzaklıkta olan Halong Bay’e, hız sınırını aşamadığınız için yaklaşık 3 saate yakın bir zamanda ulaşıyorsunuz..

Efsaneye göre Vietnamlı’lara savaşta yardım etmek için tanrı tarafından gönderilen ejderhaların ağzından çıkan inciler ve yeşim taşları suya değdiğinde adacıklara dönüşüyor ve bugünkü muhteşem manzaralar doğa harikaları ortaya çıkıyor.

Saigon ( Ho Chi Minh City )

Saigon, birbiriyle yarışan gökdelenleri, devasa büyüklükteki alışveriş merkezleri, şık ve sofistike otelleri, gurme restoranları, eğlenceli gece hayatı, barları ve gece klüpleriyle insanı büyülüyor.

Saigon Hanoi’ye göre daha modern ve gösterişli. Saigon, ülkesi için fedakarlıktan kaçınmayan Ho Chi Minh’in ismini de taşıyor.

Vietkongların Amerikan Ordusu’nu bozguna uğratmak için hazırlamış oldukları tüneller Chu Chi Tünelleri olarak biliniyor. Amerikan ordusunun saldırılardan korunma amacı ile yeraltında açılan tüneller Saigon’a  30 km uzaklıkta… Savaş sırasında, kilometrelerce açılan tüneller, kapanlar, izletilen belgeseller, Vietnam halkının ne kadar zorluk çektiklerini gösteriyor.

Posta Binası ve Notre Dame Kathedrali, Presidential Palace, Savaş Müzesi, Cu Chi Tünelleri ve renkli Ben Thanh Pazarı Saygon’da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Vietnam Mutfağı

Dünyaca ünlü Vietnam Mutfağı gerçekten de denenmeye değer. En iyi mekanlar, en özel lezzetler; Vietnam’da yemek yemek sihirli bir ritüel.

Vietnam Mutfağı, Çin ve Fransız sömürgesi altında yaşanan yılların sonucunda, ortaya çıkan bir sentez mutfak. Kamboçya, Tayland ve Hindistan yemeklerinin de etkisi hâkim.

Eğer domuz ürünlerini yemeyi tercih etmiyorsanız, sokak lezzetlerini tadarken, biraz dikkatli olmalısınız. Deniz mahsülleri, tavuk ve et burada imdadınıza yetişiyor. Bahsetmek istemezdim ama fare, yılan ve köpek eti de Vietnam’da tüketiliyor.

Yengeç Çorbası, Noodle, Mi Quang ( domuz ya da karidesle hazırlanıyor ) Vietnam’da benim tercihim, deniz mahsülleri ve noodle.

Vietnam’da Alışveriş

Benim gibi ev dekorasyonuna düşkünseniz, Vietnam’dan farklı bir obje, heykel ya da eşsiz renkleriyle sizi büyüleyen panolar alabilirsiniz.

Yeşil çay, Ao Dai ( yöresel kıyafet ) ipek şallar, el nakışı ile hazırlanmış resimler, baharatlar ve Çin Porselenleri ise en güzel alışveriş seçenekleri arasında yer alıyor.

Vietnam Notları

Vietnam genelinde taksilerde taksimetre olmasına rağmen, pek kullanıldığı söylenemez. Taksiye binmeden önce mutlaka pazarlık yapmanız  gerekiyor.

Vietnam, alışveriş konusunda aynı Türkiye gibi. Pazarlık yaptığınız takdirde, bazı ürünleri yarı fiyatından daha da ucuza alabiliyorsunuz.

Sevil DENİZ

www.sevildeniz.com

instagram sevildeniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir