Köyceğiz Rehberi 2020

Köyceğiz Rehberi


İki senedir ertelediğim, denizden koylarını çok iyi bildiğim, fakat karadan daha az ziyaret ettiğim Köyceğiz rotama şimdi başlama zamanı…

Hava sıcaklığı 35-38 derece civarında. İstanbul’un bunaltıcı sıcaklarından sonra, nem oranının düşük olmasından dolayı hava sıcaklığı hiç de bunaltıcı değil! İtiraf edeyim Temmuz – Ağustos aylarında bu bölge bana göre sıcak olur diye düşünüyordum ama çok şükür bunalmadan harika bir seyahat geçirdim. Bu seyahatte hayalimdeki tek şey, bölgenin her koyunda denize girmek ve şelalelerin tadını çıkarmak! Hatta gölde yüzmeyi sevmeyen biri olarak berrak görüntüsüyle beni etkileyen Köyceğiz gölüne girdim desem ne dersiniz?
Bölgenin Rize’den sonra en fazla yağış aldığını biliyor muydunuz? İşte bu yüzden yeşilliklerin arasından bakarken Tanrı’nın bu bölgeye cömert davrandığını hissedebiliyorsunuz!

Karyalılar, İyonyalılar, Selçuklular, Romalılar, Osmanlılar v.b bir çok medeniyetin izleri bu coğrafyada gizli.
Köyceğiz’in Akdeniz ile birleştiği yerdeki Kaunos, Karyalılar’ın önemli bir ticaret merkeziymiş.


Köyceğiz köyleri, gölleri ve yaylaları ile adeta gizli bir cennet…

Köyceğiz, eşsiz gölleri, kaplıcaları, Sığla ormanları, çayları, yemyeşil tabiatı, zengin tarihi, narenciye bahçeleri ile her sene yurt içinden ve dünyadan milyonlarca turisti ağırlıyor. Tanrı bu bölgeye oldukça cömert davranmış.
Köyceğiz gölünde motorsuz su sporları, sörf yapmak, gezi teknesiyle gezmek de mümkün!
Köyceğiz’in içme suyunun tadının tatlı olduğunu biliyor muydunuz?

Köyceğiz’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus Havayolları ile Dalaman’a uçabilirsiniz. Yaklaşık uçuş süresi 1 saat 2o dakika.
Dalaman- Köyceğiz arası araba ile 28 km, yaklaşık 20-25 dakika arasında Köyceğiz’e ulaşabiliyorsunuz.
Arzu ederseniz, İstanbul’dan Köyceğiz’e giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Yaklaşık 10 saat sürüyormuş. İstanbul Köyceğiz arası araba ile de 8-9 saat arasında değişiyormuş.

Ben uçakla gelip Dalaman havaalanından www.oscarrentacar.com’dan arabamı kiraladım. Bölgenin otellerine ulaşımınız için de Oscar Rent a Car’ın transfer hizmetleri bulunuyor. Toplam 81 ilde de araç kiralama hizmetleri veriyormuş. 18 yaşımdan itibaren otomatik vites aracı tercih ederim. Uzun yolda ise oldukça rahat ve konforlu olmayı herkes gibi ben de tercih ediyorum. Genç kızlarımız ve anneler bu yazılara göre seyahat programlarını hazırladıkları için şunu da belirtmem gerekiyor: Köyceğiz bölgesinde otomatik araç bulmak imkansız. Çok araştırdım. Bu yüzden Köyceğiz’deki rent a car firmalarına güvenip yola çıkarsanız, zorluk yaşayabilirsiniz! Havalimanından aracınızı yaklaşık 7-8 dakika içinde teslim alıp yola çıkabiliyorsunuz! Oscar Rent a Car ile ilgili bildiğim tüm bilgileri sizler için paylaşıyorum.

www.oscarrentacar.com
info@oscarrentacar.com
T: +90 252 612 77 78

Köyceğiz’de Gezilmesi Gereken Yerler
Yuvarlak Çay


Köyceğiz ile Ortaca arasında Beyoba’dan girip ilerlediğiniz takdirde kendinizi adeta bir cennette hissediyorsunuz!
Muhteşem su sesi, ağaçlar, kuş sesleriyle birleşince adeta bir terapi merkezi. Suyun yuvarlanarak dönmesinden dolayı adı ‘Yuvarlak Çay’ olmuş.

Çayın kenarında bulunan Alabalık restaurantları oldukça fazla. Restaurantlar kuzu tandır konusunda da oldukça iddialılar. Sabah erken saatlerde burada olmanızı tavsiye ederim. Kalabalıklaştıkça ortamın atmosferi değişiyor. Suyun üzerinde kurulan salıncakta sallanmadan dönmeyin derim!


Dalyan
Köyceğiz Gölü’ne dağlardan gelen yedi nehir dağılarak eşsiz manzaralar sunuyor. Bu nehirlerden biri Dalyan deltasına gidiyor. Bu bölge gerçekten de ekolojik turizm için yaratılmış. Dalyan bana göre bölgenin en güzel beldesi. Bana kalırsa her şeyi bir arada bulacağınız, yaz kış yaşamak için harika bir yer. Benim gözüm ve gönlüm yıllardır buradadır. Durun bakalım kısmet! Belki de yıllardır kendim için yaz kış yaşayabileceğim yer Dalyan’dır. İztuzu plajına yakın, Dalaman havaalanına 15 dakika uzaklıkta. Köyceğiz’e 20 dakika uzaklıkta, doğasıyla insanı büyüleyen harika bir yer. Bu Köyceğiz rehberi olacağı için Dalyan için ayrı bir yazı geliyor.

Ağla Yaylası
Ağla Yaylası 800 metre yükseklikte, eşsiz manzaralarıyla başınızı döndürecek güzellikte. Tatlı suyu ise oldukça ünlü. Trekking bölgede yapılan oldukça zevkli bir aktivite. Yukarılara çıktıkça 2000 metre yükseklikteki Kartal Gölü sizi karşılıyor! Manzarayı soruyorsanız tek kelimeyle muhteşem… Ünlüler bu bölgeye yerleşmeye başlamış bile.

Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti, kaya mezarları 5000 kişilik tiyatro, bazilika, hamamları ile sizi neredeyse 3000 yıllık bir tarihte yolculuğa götürüyor. Kanunos Antik Kenti’nin Unesco’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer aldığını biliyor muydunuz?
Tiyatro da zaman zaman etkinlikler de düzenleniyormuş. Ne güzeldir kim bilir?

Deniz ve doğa tutkunları için gezilmesi gereken en güzel yerler; Kaunos Antik Kenti, İztuzu Plajı, Topgözü Şelalesi, Yuvarlakçay, Ağla Yaylası, Döğüşbelen, Dalyan, Ekincik Koyu, 12 Adalar, Fethiye, Sarıgerme, şelaleler. Bu listeden şu anlamı çıkarabiliriz. Bu bölge için bir hafta kendinize zaman ayırmanız gerekiyor.

Köyceğiz’e Ne Zaman Gitmeli?

Köyceğiz’e bir seyahat gerçekleştirecekseniz, Nisan ayından Ekim sonlarına kadar tercihleriniz arasında olmalı… Bu aylarda doğa sizin için görsel bir şölen düzenliyor.

Köyceğiz Bölgesinde Nerede Denize Girilir?

Her koy farklı manzaralara hâkim. Ekincik, Akyaka, İztuzu, Sarıgerme plajları en çok tercih edilen plajlar arasında yer alıyor.
Fethiye marinadan kalkan teknelerle ve Dalyan merkezden kalkan teknelerle de bölgenin sıra dışı manzaralarına tanıklık edebilirsiniz!

Köyceğiz’de Nerede Kalınır?
Köyceğiz’de geldiğimde Begonvillerle süslenmiş bahçeli oteller ve apartlar renkli dekorasyonları ile insana ayrı bir huzur veriyor. Hamaklar, salıncaklar, havuz ve begonviller insan daha fazla ne ister ki diye düşünürken, bu bölgede otelcilik hizmetlerinin pek de iyi olmadığını deneyimleyince sizinle de paylaşmak zorundayım.

30 seneye yakın bir turizmde yöneticilik yapmış biri olarak Köyceğiz otellerinin kalitesi oldukça düşük. Kaunos Otel’de kalmak istedim ama otel dolu olduğundan dolayı Dalyan’ı tercih ettim.

Köyceğiz’den Ne Alınır?

Köyceğiz balı oldukça ünlü. Köyceğiz’in yerlilerinden balınızı alabilirsiniz!
Köyceğiz pazarı Pazartesi günü…Yaz aylarında pazarda tropikal meyveleri bulabilirsiniz.. Yerli muz, yerli avokado hatta ejder meyvesi bile bulabilirsiniz!

Akdeniz ve Ege’ye özgü ve yöresel hediyelik eşyalar arıyorsanız, Köyceğiz merkezde Atatürk Bulvarı’nda bulunan SEY hediyelik eşya dükkanından bulabilirsiniz. Diğer adıyla Güral Porselen Köyceğiz. Gitmişken benim her bölgeden aldığım büyük güveçlerini de kaçırmayın derim. Kırılmadan İstanbul’a getirdim bile.

Köyceğiz’de Yapılması Gereken 10 Şey

Köyceğiz’de günbatımını izlemeden dönmek bu coğrafyaya haksızlık olur. Bir de dolunaya denk gelirseniz, o zaman efsane görüntülere şahitlik edebilirsiniz. Biz gökyüzünden gözlerimizi inanın alamadık.

Köyceğiz’den yöresel ürünler, Köyceğiz balı, nar ve narenciye reçeli almadan dönmeyin!

Akyaka’da kite board yapanları izlemek ise ayrı bir keyif. Bir seyrediverin gari. Yöre dilini de biraz öğrenmek lazım.

Köyceğiz’e gelmişken bölgedeki akarsuları, çayları ziyaret etmek Köyceğiz gezi kurallarına yerleşmiş.

Köyceğiz gölü, oldukça temiz. Bence giriverin gari.

Yakınlardaki Akyaka’ya bir ziyaret şart. Buz gibi su da serinleyip, yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

Bölgenin en tercih edilen koylarından Ekincik koyundan denize girmeden dönmeyin!

Dalyan’da tekne turu yapmadan, kaya mezarlıklarının eşsiz görüntüsünü fotoğraflamadan dönmeyin!

Eşsiz manzarası ve deniziyle herkesin kalbine taht kuran Ekincik’de güneşin doğuşunu seyretmeden,

Kaunos Antik Kentinde zaman yolculuğuna çıkmadan,

Şifa bulmak isteyenlerin rotası Sultaniye Kaplıcaları olmalı. Özellikle cilt ve kadın hastalıklarının tedavi eden bir kaplıcaymış.

İstanbul’dan tersine göç gerçekleştiren, Köyceğiz aşığı, doğa dostu Ahmet beyden bölgenin bitkileri hakkında bilgi almak isterseniz kendisine rahatlıkla ulaşabilirsiniz! Ben deniz gördüğümde içinden en erken 2-3 saat çıkmayanlardanım. Hal böyleyken omuzlarım ve sırtım oldukça fazla güneşten etkilenir. Ben alışığım ama yanımdakiler benden çok üzülürler. Ahmet beyin güneş yanıklarım için önerdiği kantaron yağı ise çok etkiliydi. İstanbul’a da getirdim. Güneş lekelerini de tedavi ettiğini daha önce öğrenmiştim. Sadece güneş olmayan zamanlarda sürmemi önermişlerdi. Ahmet Bey, bölgeyi keşfetmek için danışacağınız en keyifli insanlardan… Ahmet Tekin 0531 304 04 78

Köyceğiz’in doğası insanın kanına işliyor. Bekle Köyceğiz en kısa zamanda tekrar geleceğim…

Sevil Deniz
Seyahat Uzmanı & Yazar
www.sevildeniz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.