Bangkok’ta Yapılması Gereken 10 Şey!

Gökdelenleri, dünyaca ünlü tropikal adaları, tapınakları, sempatik halkı, eşsiz doğası, dünyaca ünlü otelleri, lüks alışveriş merkezleri, masaj salonları, buramburam tütsü kokan sokakları, baharatlı yemekleri, birbirinden değişik, adını bile duymadığınız sebze ve meyvelerle dolu pazarları, yüzen marketleri  ile dünyanın en çok turist ağırlayan destinasyonlarından biri Bangkok…

Nem oranı biraz yüksek olduğundan dolayı, Mart ve Mayıs ayları  arası en sıcak aylar. Bangkok için en keyifli zamanlar ise; Kasım ve Şubat ayları arasında.

Bangkok’ta Yapılması Gereken 10 Şey!

1- Budist tapınaklarını gezmek ve güzel kareler yakalamak Bangkok’ta pahabiçilemez değerde…

Altın kaplamalı, uzanarak yatan Buda Heykeli, görüntüsüyle sizleri adeta büyülüyor. Wat Pho, devasa büyüklüğü ile turistlerin odak noktası.

400’den fazla Budist Tapınağı bulunan Bangkok’ta Wat Arun (Şafak Tapınağı), Wat Phra Kaew (Zümrüt Buda Tapınağı) görmeniz gereken diğer tapınaklar arasında yer alıyor.

2- Kraliyet ailesinin yaşadığı Granda Palace ve Vinanmek Palace görkemleriyle sizleri büyüleyecek güzellikte…

Granda Palace,1782’den beri Siam Krallığı’na ev sahipliği yapıyor. Ünlü Wat Phra Kaew tapınağı ise Büyük Saray kompleksi içinde yer alıyor. Bangkok’un eşsiz eserleri arasında olan saraylar zengin tarihi ile yıllara meydan okuyarak dimdik ayakta. Budist olan ülkede başa dokunmak, ayak tabanını birine gösterecek şekilde uzatmak saygısızlık olarak kabul ediliyor bizden söylemesi.

3- Sanat tutkunu iseniz, Bangkok tam size göre..

Bangkok Arts and Culture Center sanat tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden. Doğu batı sentezi tablolar ve heykeller gerçekten de göz alıcı güzellikte…

100 Tonson Gallery, Warp 54, Thailand Creative & Design Center ilgi çekici eserlerle dolu.

4- Bangkok’da Khlong Om kanal gezisi yaparak, Bangkok halkının yerel hayatını gözlemleyebilirsiniz! 

Bir yandan batılı, bir yandan ise doğulu havasıyla aklınızı karıştıran bir şehir Bangkok. Siz bile ikilemde kalabiliyorsunuz, bohem bir hayatın yanı sıra, bazen gözlerinize inanamayacağınız  kadar yoksul yaşamlara şahit olabiliyorsunuz…

Şehir, her bütçeye uygun alternatifler sunabiliyor sizlere.

5- Chatuchak Weekend Market’i, Suan Lum gece pazarını, Bang Khu Wiang yüzen pazarı ve Patpong pazarını  gezmeyi ihmal etmeyin!

Chatuchak haftasonu pazarı, 8000’den fazla tezgâhı bulunan markette aradığınız herşeyi bulabiliyorsunuz. Tayland’a özgü objeler, egzotik kıyafetler, baharatlar, restoranlar…

Lezzetleriyle herkesi baştan çıkaran tropikal meyveleri tatmalısınız. Guava, Rambutan, Durian, Mango, Ananas, Mangostan, Passion Fruit, Jackfruit, Papaya denenmeye değer.

6-Thai Mutfağının eşsiz lezzetleriyle tanışın! Taylandlı hocalardan yemek dersi alın!

Dünyanın en ünlü mutfaklarında ilk 10’da olan Thai Mutfağının leziz yerel yemeklerinin tadına mutlaka bakılmalı…

Noodle, Kai Sa-te / Neua Sa-te (çöp şiş tarzında baharatla marine edilmiş etler ) Deniz mahsülleriyle hazırlanmış Pad Thai ise, benim favorilerim arasında.

Tatlıları ise Uzakdoğu genelinde olduğu gibi daha çok dondurma ve meyve ağırlıklı. Thai Mutfağını evinizde uygulamak istiyorsanız, Bangkok’ta ders alma zamanı…

7- Çin Mahallesini ‘”Chinatown”’ı  ziyaret edin!

Hangi ülkeye giderseniz gidin, mutlaka bir Çin mahallesi bulursunuz. Bangkok’taki ise şehrin en kalabalık bölgelerinden. Çin mimarisinin sıra dışı örneklerini, sokak lezzetlerini tadacağınız hediyelik eşya alabileceğiniz harika bir  yer.

8-  Bangkok’un dünyaca ünlü Thai masajını bedeninize uygulatarak ruhunuzu ve bedeninizi şımartabilirsiniz!

Wat Pho, geleneksel Tayland masajının öğretildiği önde gelen okullarından biri olarak kabul ediliyor. Geleneksel Thai masajını deneyimlemeniz için en uygun yerlerden birisi Wat Pho. Dilerseniz masaj yaptırabilir, dilerseniz ise kendiniz için çok uygun ücretler karşılığında masaj eğitimi alabilirsiniz.

9- Bangkok’a kadar gelmişken yakınlardaki  Koh Samui, Koh Tao, Koh Lipe, Koh Phi Phi adalarına uğramadan olmaz. Dalış programları ile eşsiz güzellikleri deneyimleyebilirsiniz!

Koh Phi Phi, Leonorda di Caprio’nun oynadığı “The Beach” filmi ile ün kazandı. Turkuaz denizinde, el değmemiş resiflerde dalış yapabilirsiniz. Koruma altına alınmış sularda tropikal balık türlerini görebilirsiniz. Doğa ve masmavi deniz eşliğinde, kendinize zaman ayırarak sıra dışı ada deneyimi yaşayacağınızdan eminim.

10- Bangkok sıra dışı restoranları ve gece hayatı ile de ünlü bir şehir! Silom Road ve Patpong bölgesinde keyifli eğlencelere katılabilirsiniz !

Ayrıca, Bangkok’un seçkin restoranlarında gurme tadımlar yapabilirsiniz. Spring Summer, La Scala, To Die, Spring and Summer en güzel akşam yemeği tadacağınız restoranlardan bir kaçı.

Eğer gece klüplerinde eğlenmek isterseniz, Q bar, Brown Sugar, Zuk bar, Sirocco and Sky Bar Bangkok’un  nefes kesen eşsiz manzaralarını, içkinizi yudumlayarak seyredebileceğiniz eğlence mekanları.

Sevil Deniz

www.sevildeniz.com

instagram sevildeniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir