Avustralya Kıtasının En Büyük Köyü Adelaide

ADELAIDE

Eşsiz sanat eserleri, müzeleri, kiliseleri, plajları, üniversiteleri, şık butikleri, Kanguru Adası ile şirin bir şehir Adelaide.

Adelaide’de havaalanına iner inmez, hayatı yavaşlatmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Adelaide’nin çok düzenli ve huzurlu bir şehir olduğunu görünce insan şaşırıyor.

Güney Avustralya’da yer alan Adelaide, aynı zamanda bu bölgenin başkenti.

Toplam nüfusu 1 milyon 300 olan Adelaide nüfus olarak da ülkenin beşinci büyük kenti olarak biliniyor.

Kıtanın en büyük köyü…

Melbourne’de yaşayan arkadaşlarıma Adelaide’ı ziyaret edeceğimi söylediğim zaman, ‘kıtanın en büyük köyüne gidiyorsun’ dediler. Evet, Sidney ve Melbourne’e göre Adelaide biraz daha küçük bir şehir.

Avustralya ekonomisinin en güçlü şirketlerine ev sahipliği yapan Adelaide’ınkuzeyi ise doğal gaz kaynakları bakımından çok zengin.

Üniversitelerin yoğun olduğu, etrafınızda cıvılcıvıl gençlerin şehri benim için Adelaide. University of Adelaide binasına hayran kalmamak ne mümkün!

Adelaide’de sanat galerileri ise göz kamaştırıcı güzellikte.

Adelaide’ın Türkiye’deki kardeş şehrinin de İzmir olduğunu biliyor muydunuz?

Genelde her sokakta ve restoranda bir casino bulunuyor içine girmeden yapamıyorsunuz.

ADELAIDE’DE NELER GÖRÜLMELİ?

Government House, St. Peters Cathedral, Torrens Nehri, Migration Museum, LionArtsCentre, Chinatown, Art Gallery of South Australia, Adelaide Zoo, Botanik Bahçesi, Central Market, Rymill Park, National Wine Centre, Murray Nehri ve Maclaren Vadisi, Barossa Vadisi, Clare Vadisi Adelaide’de görülmeden dönülmemeli.

ADELAIDE’DE NEREDE KALINMALI?

Şehir merkezinde kalmak istiyorsanız, Intercontinental Hotel, Stamford Hotel, ThePlayford Hotel, Adelaide Hilton tercihleriniz arasında olmalı. Adelaide’de büyük otel zincirlerinden, butik otellere kadar birçok alternatifiniz bulunuyor.

Eğer şehre 60 km uzaklıkta bir dağ evinde kalmak istiyorsanız, Marananga’da bulunan The Louiseise huzurun Adelaide’deki adresi.

www.booking.com’dan isterseniz rezervasyonlarınızı oluşturabilirsiniz.

MUTLAKA YAPILMALI?

Adelaide’e 20 dakika uzaklıktaki Cleland Wildlife Park’da koala ve kanguru sevebilirsiniz. O keyfi yaşadıktan sonra ise insan dönmek dahi istemiyor. (www.cleland.sa.gov.au)

Çocuklarınızla birlikte gökyüzünde skydiving yapabilirsiniz. (www.saskydiving.com.au)

Adelaide manzarasını lütfen  MountLofty’den izleyin.  (parks.sa.gov.au)

ADELAIDE’DE FESTİVAL  ZAMANI!

10-25 Haziran Adelaide Cabaret Festival www.adelaidecabaretfestival.com.au

1-31 Ağustos Sala Festival

www.salainc.com.au

2-11 Eylül The Royal Adelaide Show

www.theshow.com.au

17 Eylül- 2 Ekim arasında Oz Asia Festival

www.ozasiafestival.com.au

Ekim’de Adelaide Fashion Festival

www.adelaidefashionfestival.com.au

12 Kasım Credit Union Christmas Pageant

www.cupageant.com.au

Kasım 2016 Feast Festival

www.feast.org.au

Ocak  2017 Santos Tour Down Under

www.tourdownunder.com.au

ISTAKOZ VE KARİDESİN LEZZET DURAĞI

Avustralyalılar, Çin, Japon ve İtalyan mutfaklarından çok keyif alıyorlar. Deniz mahsülleri, ıstakoz, karides ve okyanus balıkları Avustralya mutfağının en önemli lezzetleri arasında. Kanguru eti isterseniz restoranlarda birçok seçenek bulunuyor. Yerel ekmeği olan Dampers’ı da tatmalısınız. Yerel tatlar arasında pavlova, Anzak bisküvisi ile yapılan tatlılar ve Lamingtons sayılabilir. Avustralya’nın ünlü çikolatalarını tatmak istiyorsanız, Haigh’s Chocolates ve Koko Black en ideal adresler. Rigoni’s, Orana, Sean’s Kitchen, Red Orchre Grill, 2KW Bar&Restaurant, Jolley’s Boathouse Avustralya mutfağının tadına bakabileceğiniz adreslerden. Günbatımını ödüllü bir restoranda, masanızdan seyretmek istiyorsanız, Windy Point Restaurant’ı tercih etmelisiniz.

Adelaide’a tramvay ile yarım saat uzaklıkta bulunan Glenelg Beach, şirin butikleri, dostane halkı, kilometrelerce uzanan sahili ile sizi kendine hayran bırakıyor. Stamford Hotel ise okyanus kenarında kalabileceğiniz, beş yıldız konforuna sahip. Okyanus kıyılarında, romantik bir düğün hayal ediyorsanız Stamford Hotel de tam size göre.

Avustralya’nın üçüncü büyük adası olan Kanguru Adası St. Vincent Körfezi açıklarında bulunuyor. Ada başıboş gezen kanguruları, balinaları, pelikanları, koalaları, fokları ve sevimli kuşları ile ünlü.

Avustralya’nın vahşi yaşamını deneyimlemek istiyorsanız Kangroo Adası sizin için doğru seçim.

ADELAIDE’DE ALIŞVERİŞ NOKTALARI

Adelaide’da alışveriş çok keyifli. Seçkin alışveriş merkezleri ve restoranlarıyla RundleMall içinde bulunan tasarım butiklerinde çok değişik tasarımlara rastlayabiliyorsunuz. RundleMall, Rundle Street, Hutt Street, O’Connell Street ve Melbourne Street harika mağazalara sahip. Adelaide Arcade’in içinde tasarım dükkânlarına mutlaka göz gezdirmek gerek. Myers’ın içinde bulunan Türk el sanatları mağazasını görebilirsiniz. Pazartesi-Cumartesi günleri 09:00 -17:00 arasında, Pazar günleri ise 11:00-17:00 saatlerinde arasında mağazalar açık bulunuyor.

Sevil Deniz

www.sevildeniz.com