Almanya’nın Noel Pazarlarının Büyüleyici Etkisi…

Almanya’nın Noel Pazarlarının Büyüleyici Etkisi…

Aralık ayı geldiğinde, benim için Avrupa’ya gitme zamanı.

Almanya’daki her şehirde, her köyde mutlaka bir Noel pazarına rastlıyorsunuz.

Yıllardır Noel pazarları hakkındaki yazılarımı takip eden okuyucularım, bana ne zaman Noel yazılarımı yazacağımı önceden sorarlar. Programlarını ona göre yapıyorlar. Evet yine biraz geciktim kusura bakmayın. Bu sefer yazımı güncel olmasını istediğim için Berlin’de yazıp, sıcağı sıcağına sizlere gönderiyorum.

Almanya’nın Işıltılı Dünyası Tüm Dünyayı Kasıp Kavuruyor!

Işıltılı vitrinleri, 24 saat yaşayan caddeleri, birbirinden eğlenceli etkinlikleriyle Noel zamanı Avrupa’nın her köşesi bir başka güzel.. Devasa yılbaşı ağaçları, oyuncaklar, kuklalar, atlı karıncalar, zencefilli kurabiyeler, sıcak şaraplar (Glühwein ), marzipanlar, elmalı tartlar insanın aklını başından alıyor. Kaç yaşında olursanız olun, içinizdeki çocuk dansetmeye başlıyor.

En sevdiğim Noel pazarı hangisi diye soruyorsanız? Tabi ki Dresden.

Hamburg

Dünyanın önde gelen firmalarının ve finans merkezlerinin adresi olan Hamburg, ışıltılı dünyası, seçkin butikleri, büyük mağazaları ve Noel pazarları ile turistlerin en çok rağbet ettiği şehirlerden.

Noel zamanı şehrin gece gündüz ışıldayan bölgesi Neuer Wall. Her türlü hediyelik eşyayı bulabileceğiniz, yılbaşı süsleri ve dekoratif oyuncaklar ile büyüleneceğiniz yer ise Weihnactsmarkt. Buralar adeta bir masal diyarını andırıyor.

Berlin

Dünya’nın en hareketli metropollerinden biri olan Berlin, tasarımcıları, gece hayatı, ünlü restoranları ile dünyanın en çok merak edilen şehirlerinden. Şehrin kalbi Mitte’de atıyor. Alexanderplatz, Friedrichshain, Charlottenburg ise renkli bölgeler. Kaiser Wilhelm Gedachtkisnirche ise Batı Berlin’de bulunan en popüler Noel pazarlarından biri.

Dresden

Dresden yıllar önce ilk ziyaret ettiğimde büyülendiğim tek yer. Belki de Noel pazarlarının en eskisi burada kuruluyor. Kasım ayının son haftasından itibaren dünya Dresden’e akıyor.

Striezelmarkt adeta büyülü bir dünya. Ortaçağ dönemine ait kostümleriyle etrafınızda dolaşan satıcılar sizlerle dansediyor. Bir de kar yağıyorsa, kendinizi masal aleminde hissediyorsunuz.

Bremen, Köln, Düsseldorf, Frankfurt, Nürnberg, Augsburg, Stuttgart, Münih ise aklınızda bulunsun… Bu ışıltılı dünya herkesi mutlu ediyor.

Diğer ülkelerde kurulan Noel pazarları yazılarımı bir başka yazıda paylaşacağım.

O büyülü dünyada iyi eğlenceler.

Sevil Deniz

www.sevildeniz.com

instagram sevldeniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir