Berlin’den Hayatın Akışı


Berlin’den Hayatın Akışı

Belki de son zamanlarda en çok tercih edilen destinasyonlardan biri Berlin. Berlin denilince aklımıza ilk Berlin duvarı gelmez mi? Uğruna ne kadar can yanmıştır bu duvarın! Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmalarını önlemek için Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında Berlin’de yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki duvar, Batı’da yıllarca “Utanç duvarı” (Schandmauer) olarak anılmış.

Betondan yapılmış olan utanç sınırı, 9 Kasım 1989’da Doğu Almanya’nın, isteyen vatandaşların Batı’ya gidebileceğini açıklamasının ardından, tüm tesisleriyle birlikte yıkılmış. Duvar boyunca 25 karayolu, demiryolu ve suyolu sınır kapısı ve kontrol ve gözetleme kuleleri olmasına rağmen, yaklaşık 5 bin kişi tüneller, evde yaptıkları balonlar ve bunun gibi yollarla, Doğu’dan Batı’ya kaçmayı başarmış.

Doğu’dan Batıya kaçışlarda, en büyük dramlardan biri de Bernauer Strasse’de yaşanmış. Nitekim bu sokaktaki evler Doğu’da yer almalarına rağmen, ön cepheleri Batı’da kalmış. İnsanlar ne kadar acı çekmiş. Filmlerde seyrederken ne kadar üzülürdük. Buraları gezmek çok da hoş gelmedi. Orada birçok insan acı yaşamış.

Berlin’de eski ve yeni bir arada. Tarihi dokusu, şık otelleri, modern alışveriş merkezleri, devasa gökdelenleri, tasarım dükkânları, Michelin yıldızlı restoranları, film yapımcıları ile adeta baş döndürücü destinasyonlar arasında yer alıyor.

Berlin yılbaşı zamanı ise ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Noel zamanı bu bölgelerde pazarları ziyaret etmek ve onların alışveriş telaşlarına şahit olmak ise ayrı bir zevk. Her yıl Almanlar çalıştıkları şirketten aldıkları 2 maaşın birini hediyelere, diğerini ise tatile yatırırlarmış. Noel zamanında bu nedenden dolayı, alışveriş merkezleri inanılmaz bir yoğunluk yaşarmış. Şehri tanımama yardım eden, çok uzun yıllar burada yaşayan, Arkeolog Yaşar Özbek bana şehri gezdirerek, Berlin’in tarihi ve yerel yaşamıyla ilgili harika bilgiler paylaştı. Şehirde neredeyse 1 haftaya yakın kaldığımdan dolayı, Berlin rehberi hazırlamaya karar verdim.

Berlin şehri birçok bölgeye ayrılmış. Mitte, Kudamm ve Charlottenburg Kreuzberg, Neuköln en önemli bölgelerinden.

Mitte

Turistlerin uğrak yeri olan Mitte, şehrin merkezi. Unter den Linden ( Ihlamurları Altında ) Ihlamur ağaçlarıyla kaplı yaya yolunun bu sıralarda inşaat alanı olması biraz üzücü… Doğu ve Batı Almanya’yı birbirinden ayıran Brandenburger Tor, görkemli yapısıyla sizleri bekliyor. Gece görmenizi tavsiye ederim. Yılbaşı öncesi ise gelin gibi süsleniyor. Hemen yakınında bulunan Tiergarten parkında sevdiklerinizle keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Reichstag Parlemento Binası ise muhteşem yapısı ile sizleri bekliyor. En üst katından Berlin’i seyretmek ise olağanüstü… Uzun sıralarda beklemek istemiyorsanız, buraya gelmenin en iyi yolu kafesine rezervasyon yaptırmak… Bir telefon etmek yeterli.

Bölge de Deustcher Dom, Französisher Dom, Museumsinsel ( Müze Adası ) en çok tarihi eserler içeren bölgelerden…

Şık ve tasarım butikler, alışveriş merkezleri, sinemaların bulunduğu Friedrichstrasse, Torstrasse, Alexanderplatz da çok seçkin restoranlara da rastlayabilirsiniz.

Charlottenburg ve Kudamm

Alışveriş yapmak istiyorsanız, Kudamm yani uzun haliyle Kurfürstendamm diye bilinmekte. İkinci Dünya Savaşı sırasında hasar görmesine rağmen, duvar örüldüğünde Batı Berlin’in ticaret merkezi olarak bilinen Charlottenburg adeta bir alışveriş cenneti. Dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapıyor.

Berlin’in en büyük ve çok katlı mağazalarından biri olan KaDeWe mağazası bu bölgede yer alıyor. Hauptstadt Zoo’nun hayvanat bahçesinin bu bölgede bulunması ise bölgeye akın akın turistin gelmesine neden oluyor.

Hayvanat bahçesi içerisinde sevimli maymunların size şov yapması ise paha biçilemez değerde.

Kreuzeberg

Türklerin ve Arapların yoğun olduğu bir bölge olan Kreuzberg, bana göre küçük bir İstanbul havası yaratıyor. Berlin ve bölgelerinde 200.000 Türk yaşıyor. Attığınız her adımda Türkçe konuşmalara ve Türkçe tabelalara rastlıyorsunuz.

Karadeniz Balıkçısı, bakkallar, marketler, kafeler Türk geleneklerine bağlı kalınarak hizmet veriyor. Marketlerin hepsinde Türk markaların ürünlerine rastlıyorsunuz. Gayet de uygun ücretlerle.

Bölgede bulunan Hotel Vier Jahreszeiten Kreuzberg Türk yatırımcıya ait. Bölge’ye yabancılar geldiğinde Kreuzberg de kalmak istiyorlarmış. Gece eğlencesi bu bölgenin çok daha keyifliymiş. Aynı zamanda Hotel Vier Jahreszeiten Berlin’de aynı şirketin sahibine ait. Çok şık ve müşterilerin taleplerine uygun olarak projelendirilmiş bir otel. Kahvaltısı, yemekleri ve güleryüzlü ekibiyle kendimi adeta evimde hissettirdiler.

Neuköln

Berlin’de yaşayan göçmenlerin en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Neuköln ‘de biraz eski yapılar hâkim ve biraz da bakımsız. Antikacılar ve vintage mağazalar daha yoğun.

Berlin’de Ulaşım

Berlin’de ulaşım çok rahat. Toplu taşıma ağı ise çok gelişmiş. Metro, Tramvay ve otobüsler her saniye size hizmet veriyor.

S Bahn ve U biletlerini alırken, menüde Türkçe seçeneklere rastlayabiliyorsunuz.

Berlin’de 2 havaalanı bulunuyor. 3’ncüsü ise 2 yıldan bu yana sorunlu elektrik probleminden dolayı açılamıyormuş.

Tegel Havaalanı şehir merkezine 8 km uzaklıkta. 5 Terminali bulunan havaalanı basit düzende kurulmuş.

Zoo bölgesinden kalkan Txt yazan otobüslerle havaalanına her 5 dakikada bir otobüs bulunuyormuş.

Schönefeld havaalanı ise şehre 18 km uzaklıkta. Türk uçakları genelde Tegel Havaalanı’na iniyor.

Berlin’de taksi ücretleri de çok pahalı değil. Genelde taksi şoförleri Türk.

Keyifle gezmeniz dileğiyle!

Sevil Deniz

www.sevildeniz.com

instagram sevildeniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir