Sapanca Rehberi

Sapanca

Hafta sonu yaklaştı şehrin gürültüsünden ve kargaşasından kaçmak için hepimiz arayışlar içindeyiz.

Bu hafta bu kaçamağı neden Sapanca’da yapmaya ne dersiniz?

İstanbul’a yakınlığı ile yeşillikler içinde hafta sonu rahatlıkla keyif alacağınız  yerlerden biridir Sapanca. İlkbahar ve Sonbahar Sapanca’da tabiatın yansıttığı renkleri yakalayacağınız en güzel mevsimler. Bu eşsiz güzellik ise İstanbul’a sadece 1.5 saat uzaklıkta…

Göl kenarındaki keyifli kafelerde yapacağınız köy kahvaltısı, temiz havanın da etkisi ile bir başka güzel geliyor insana. Sapanca Gölü çevresinde yapacağınız gezintiler, eminim sizi bir hafta boyunca zinde tutacaktır.

Bu doğa güzelliğinin bir kusuru da gölün zaman zaman kötü kokusu. Buna da gülü seven dikenine katlanır diyelim.

M.S 378 yılında Bitanya Krallığı’nın yerleşim bölgesi olduğuna göre Sapanca, yüzyıllardır birçok kültüre de ev sahipliği yapmış.

Göl kenarındaki restoranların yanı sıra çevrede bulunan beldeler de kaliteli hizmet veren şık restoran ve kafelere sahip. Benim en çok keyif aldığım yerler; Maşukiye ve Arifiye…

Sapanca’da Nerede Yemek Yenilmeli?

İstanbuldere Alabalık Evi

Günün her saatinde, özellikle çocukları olanların tercih etmesi gereken İstanbuldere, bir dağın neredeyse en tepesinde. Eğer dağlardan akan şelalelerin şırıltısı eşliğinde yemek yemeği tercih ediyorsanız, İstanbuldere gerçekten de vazgeçilmez adreslerden…

Her sene fırsat buldukça, o güzelliği yaşamak için mutlaka ziyaret ettiğim ender mekânlardan. İstanbuldere bir süreden sonra bağımlılık yapıyor. Benden söylemesi… Bıraksalar ömürboyu o doğa harikasının içinden de çıkmam.

Köy kahvaltısı ve Alabalık çok lezzetli. Özellikle çocukları iştahsız olan anneler burayı tercih etmeli. O kadar güzel temiz havası var ki çocukların acıkmamaları mümkün değil.

Adres: İstanbuldere Murat Tıknaz İstanbuldere Köyü ( Erdemli ) Sapanca

Tel: 0264 582 7498

Zeliş Çiftliği

Sapanca’nın eşsiz manzarasını kuş sesleri arasında tepeden izlemek istiyorsanız, gerçekten de doğru yerdesiniz.

Sessiz, sakin ve huzur dolu bir yer. Zeliha Hanım’ın elleriyle hazırladığı yöresel tatlar ise denenmeye değer. Özellikle de reçelleri.

Zeliha İrez Dibektaş Köyü Gürcü Mah. Sapanca 

Tel: 0533 6125952 -0264 5920585

Sapanca’da Nerede Kalmalı?

Sapanca’da ailelerim işlettiği pansiyonlar ve küçük butik oteller yoğunlukta. Hangisini tercih edersiniz bilemem ama Sapanca çok şık otellere de ev sahipliği yapmakta…

Güral Sapanca Wellness Park

5 yıldızlı kusursuz hizmet anlayışı, etkili mimarisiyle, tabiatın içinde zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız şık ve popüler bir otel. 90.000 m2 içinde tek bir ağaca bile dokunmadan oluşturulan bu doğa harikasındaki gizli cennet, Tema Vakfı’nın yardımlarıyla oluşturulmuş.

Fin saunası, bio spa havuzu, buhar odaları, buz çeşmesi, macera duşları, şok duş,  masaj ve bakım odaları gibi spa olanaklarının yanı sıra, birçok aktiviteye de sahip… Gurme restoranları ise denenmeye değer.

Güral Sapanca Wellness & Convention Tepebaşı Mah. Şehit Cevdet Koç Cad. No:73 Kırkpınar / Sapanca

Tel:  0264 242 5600

Richmond Nua Wellness Spa

Sapanca gölü kenarında 5 yıldızlı otel konforuyla eksiksiz hizmet veren Richmond Nua, kendinizi yeniden doğmuş gibi hissettirecek detoks programlarına sahip… Ne zaman yorgun bir bedene sahipsek buraya gelerek kendimizi yenileyerek İstanbul’un kaosuna geri dönüyoruz. Dünyaca ünlü birçok spiritüel terapisti ağırlayan Richmond Nua’da farklıprogramlara katılabilirsiniz.

Adres: Vakıf Cad. Sahilyolu Sapanca Sakarya

Tel:90 264 582 2100

Sapanca’dan Neler Alınmalı?

Her Sapanca ziyaretimde buraya özel sepetlerden alamadan duramıyorum. Sapanca’da herşeyi bulabileceğim en güzel alışveriş rotası ise Sasa. Her girişimde fazla bir şey almayalım diyorum ama pek başarılı olduğumuzu söyleyemeyeceğim. Ayrıca Sasa Dinlenme Tesislerinin bahçesi de çok güzel bir göl manzarasına hakim.

Sasa Dinlenme Tesisleri Tem Otoyolu Üzeri Yüzevler Mevkii Sapanca

Tel: 0264 582 20 20

Keyifle gezmeniz dileğiyle!

Sevil DENİZ

www.sevildeniz.com

instagram sevildeniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir